Хроника

Пакистан прихватио помоћ Индије

Штампа
субота, 21. август 2010.

Пакистан каже да ће прихватити понуду од пет милиона долара помоћи од суседа Индије са којом годинама има напете односе.

Шеф пакистанске дипломатије, Шах Мехмуд Куреши, изјавио је да је понуда "добродошла иницијатива" и да се његова земље "неће играти политике".

Он је то рекао недељу пошто је Индија првобитно понудлила ову помоћ.

САД су такође рекле да политици нема места приликом оваквих катастрофа.

Најмање шест милиона Пакистанаца је без крова над главом и једна петина земље је под водом.

УН су, пак, саопштиле да се донације повећавају али да су њене операције на самом терену недовољно ефикасне, углавном, због недовољног броја хеликоптера.

Три недеље после почетка поплава у Пакистану, ниво воде и даље расте на југу земље у провинцијама Синд и Пенџаб.

Дописник BBC који је прелетео Пенџаб каже да провинција личи на море и да је видео једну железничку станицу која више подсећа на морску луку него на возну станицу.

Упозорење

У среду у Њујорку, пакистански министар спољних послова Куреши рекао је специјалној седници Генералне скупштине Уједињених нација да би одсуство адекватне медјународне помоћи могло да подрије постигнуте резултате у борби против тероризма.

Господин Куреши је објаснио да би што пре требало ублажити људске и економске патње милиона Пакистанаца да се не би отворио простор за деловање терориста.

Генерални секретар Уједињених нација, Бан ки Мун, изјавио је да криза у Пакистану представља један од највећих тестова глобалне солидарносте у много година.

Потребно је обезбедити храну, смештај и медицинску помоћ за скоро 20 милиона људи и Бан ки Мун је апеловао за још помоћи истичући да је Пакистан на удару "успореног цунамија".

УН кажу да је број људи којима је неопходна хитна помоћ порастао са шест милиона, колико је првобитно процењено, на 8 милиона.

Помоћ банака

Претходно, Азијска банка за развој понудила је Пакистану хитан зајам од 2 милијарде долара како би тој земљи помогла да отклони штету коју су инфраструктурним објектима нанеле катастрофалне поплаве.

Генерални директор ове банке, задужен за централну и западну Азију, рекао је у интервјуу за лондонски лист Фајненшел Тајмс, да ће банка формирати и посебан фонд кроз који би се усмеравала средства донатора намењена обнови опустошених подручја.

Светска банка је већ пристала да Пакистану позајми 900 милиона долара како би помогла дугорочној реконструкцији инфраструктурних објеката уништених или оштећених у поплавама.

Додатне најаве веће финансијске помоћи Пакистану уследиле су у условима погоршања хуманитарне кризе коју су у тој земљи изазвале најтеже поплаве у скоријој историји.

Дописник BBC-ија каже да ће Пакистану, уз тренутно најнеопходнију помоћ како би се спасли животи угроженог становништва, бити потребна и дугорочна подршка за обнову опустошене привреде и инфраструктуре.

(BBC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]