петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Парламент ФБИХ декларацијом против референдума у РС
Хроника

Парламент ФБИХ декларацијом против референдума у РС

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. април 2011.

БАЊА ЛУКА – Представнички дом Парламента Федерације БиХ (ФБиХ) данас је усвојио декларацију у којој се наводи да ни један ентитет не може да оспори државне институције, „које су успостављене на основу Устава и закона БиХ, као неизоставни дио независног и непристрасног правосудног система БиХ”.

Декларација је уследила као одговор ФБиХ на одлуку РС о расписивању рефрендума, на коме би грађани РС требали у првој половини јуна да се изјасне о наметнутим законима високих представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ.

Усвојеним документом, донетим на ванредној седници парламента ФБиХ, којој нису присуствовали посланици два ХДЗ-а, осуђују се напади и на друге институције БиХ које спроводе владавину права, посебно на Обавештајно-безбедносну агенцију и Агенцију за истраге и заштиту БиХ.

Парламент Федерације БиХ подржао је рад поменутих полицијских агенција на нивоу БиХ на заштити уставно-правног поретка и у борби против организованог криминала, тероризма и ратних злочина.

У Декларацији се позива високи представник у БиХ да и даље активно ради на спровођењу преосталих одредаба Дејтонског мировног споразума, те да у складу са својим мандатом и обавезама поништи све одлуке које нису у складу са тим споразумом и да санкционише одговорне.

Наводи се да парламент Федерације БиХ одбацује ентитетско оспоравање ОХР-а као груби атак на Дејтон и правни систем државе, а дата је подршка снажнијем присуству и улози специјалног представника ЕУ и нужност трајања институционалне функције ОХР-а све до пуне имплементације Дејтонског споразума и преноса његових надлежности на домаће институције, односно до пријема БиХ у НАТО.

У декларацији се позива на отклањање дискриминације у уставно-правном систему БиХ, спровођењем одлуке у случају „Сејдић и Финци”, као и на усклађивање целокупног правног система у БиХ са европском конвенцијом о људским правима и са свим додатним споразумима о људским правима који су наведени у Уставу БиХ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер