уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Сијарто: Дијалог Београда и Приштине да не буде политички предуслов за напредак Србије на путу ка ЕУ
Хроника

Петер Сијарто: Дијалог Београда и Приштине да не буде политички предуслов за напредак Србије на путу ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. мај 2021.

 БРИСЕЛ - Шеф дипломатије Мађарске Петер Сијарто, поручио је данас из Брисела да је "апсолутно неприхватљво" то што Србији у последње две године није отворено ни једно приступно поглавље у преговорима о чланству са ЕУ.

Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, Сијарто истиче да је званична Будимпешта заинтересована за успех процеса нормализације, али да не мисли да дијалог треба да буде политички предуслов за напредак Србије на путу приступња ЕУ.

"Ако ставите такав политички предуслов, који не зависи само од једне стране, то може створити врло нефер ситуацију", објаснио је Сијарто.

Он је истакао да је Србија била од велике помоћи Мађарској када је реч о кампањи вакцинације и борби против дезинформација везаних за руске и кинеске вакцине.

"Чињеница да је у Србију кампања вакцинације успешно покренута уз коришћење Спутњика V и Синофарама, помогла је мађарском наороду да схвате да су, упркос лажним вестима, ове вакцине и безедне и ефикасне. Сада је и СЗО одобрила Синфоарм за хитну употребу. Доказано је да су и српско и мађарско руководство били у прави кад смо вакцине гледали не као идеолошко и геополитичко питање, већ као питање које спашава животе људи", нагласио је Сијарто.

Сијарто је, поводом дебате у Савету ЕУ о појачаном ангажману Уније на Западном Балкану, оценио да је последњих година "изастао стварни напредак" у приступним процесима, а да је ситуација у погледу ангажамана ЕУ у региону "за жаљење".

"Желимо да видимо напредак, али неке земље чланице дају подршку само речима, а када дође до дела, она нису тако охрабрујућа", каже шеф мађарске дипломатије.

Сијарто наглашава да подршка политици проширења и приступним процесима земља кандидата долази од земја Централне Европе, Вишеградске групе и самог комесара за проширење, Оливера Вархејија, али да и даље изостаје јединствена подршка свих земаља чланица.

"Нова методлогија може да убрза приступне процедуре са кандидатима само ако земље чланице не праве политичке препреке. Истовремено, недостак политичког консензуса може да убије процедуре", закључио је Сијарто.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер