Početna strana > Hronika > Petnaest godina od akcije Oluja tokom koje iz Hrvatske proterano 250.000 Srba
Hronika

Petnaest godina od akcije Oluja tokom koje iz Hrvatske proterano 250.000 Srba

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. avgust 2010.

Beograd, - U sredu se navršava 15 godina od početka hrvatske vojne akcije "Oluja" koja je dovela do egzodusa više od 200.000 Srba iz Hrvatske.

U Hrvatskoj je 5. avgust državni praznik, koji se slavi kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti za akciju "Oluja" kojom su pod hrvatsku upravu vraćeni poslednji delovi teritorije koje su držali pripadnici srpskih vojnih jedinica. Od 2000. taj dan se obeležava i kao Dan oružanih snaga Hrvatske.

Akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom Hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća obrane (vojska bosanskih Hrvata) na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na samoproklamovanu Republiku Srpsku Krajinu. Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu.

Područje zahvaćeno hrvatskom ofanzivom napustilo je gotovo celokupno srpsko stanovništvo. Kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima su preko područja pod kontrolom bosanskih Srba u zapadnoj i severnoj Bosni krenule ka Srbiji.

„Oluja“ i dalje traje

Petnaest godina posle akcije hrvatske vojske u Krajini većinu prognanih Srba još muče isti problemi. Ispituje se uloga Harisa Silajdžića u „Oluji“

Na današnji dan pre 15 godina počela je akcija hrvatske vojske „Oluja“, tokom koje je sa svojih ognjišta proterano 250.000 Srba! Dok se u Hrvatskoj zahuktavaju pripreme za svečano obeležavanje „velike pobede“ u domovinskom ratu, prognane Srbe muče isti problemi

Branislav Švonja, predsednik zajednice Srba Hrvatske i BiH, kaže da pogubne posledice „Oluje“ još nisu otklonjene.

- Nažalost, shvatili smo da od stanarskih prava neće biti ništa i da kuće neće biti obnovljene. Neće biti isplaćene penzije, neće biti nadoknade i priznavanja radnog staža, a Srbi nikada neće biti obeštećeni za štetu koje im je nanela hrvatska vojska i policija - naglašava Švonja.

Janko Velimirović, direktor Centra Republike Srpske za istraživanje ratnih zločina, tvrdi da je među odgovornima za zločin i Haris Silajdžić kao jedini živi potpisnik Splitske deklaracije, koja je prethodila operaciji hrvatske vojske.

U evidenciji Dokumentacionog centra „Veritas“ nalaze se imena 1.922 Srba koji su poginuli ili nestali tokom akcije „Oluja“ ili posle nje, a od kojih su 62 odsto bili civili uglavnom stariji od 60 godina. Od ukupnog broja žrtava „Oluje“ rešena je sudbina 894 osobe, dok se 1.028 osoba, među kojima 669 civila, vodi kao nestalo.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner