Хроника

Прва седница Другог редовног заседања Скупштине Србије: На гласању закон о министарствима, Имамовићу смета хитан поступак, Ђукановићу медији

Штампа
субота, 24. октобар 2020.

Посланици Скупштине Србије започели су Прву седницу Другог редовног заседања, а на дневном реду биће Предлог закона о министарствима.

Седница је почела химном “Боже правде”, а испред улаза у Дом Народне скупштине посланике је дочеко строј Гарде, као и на почетку сваког редовног заседања.

Предлог закона о министарствима поднело је 167 народних посланика Посланичке групе “Александар Вучић – за нашу децу”, а према том акту нова влада имаће 21 министарство.

Предвиђено је да Влада Србије добије још три нова ресора, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Министарство за бригу о породици и демографију као и Министарство за бригу о селу.

Поред нових, Влада Србије имаће и министарства финансија, привреде, пољопривреде шумарства и водопривреде, заштите животне средине, грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, рударства и енергетике, трговине, туризма и телекомуникација.

Владу ће чинити и министарство правде, државне управе и локалне самоуправе, МУП, министарство одбране, спољних послова, министарство за европске интеграције, као и министарства просвете, здравља, омладине и спорта, културе и информисања, рада запошљавања борачких и социјалних питања.

Скупштина ће о предлогу закона расправљати по хитном поступку како би нова Влада могла да буде изабрана у среду 28. октобра 2020.

Скупштина ће разматрати и Предлог одлуке о престанку функције и именовању чланова Републичке изборне комисије, који је поднео народни посланик Александар Мартиновић, и Предлог за именовање заменика генералног секретара скупштине, који је поднео генерални секретар.

Ђукановић критиковао медије

Посланик Владимир Ђукановић је на почетку седнице, као известилац Одбора за правосуђе, позвао посланике да гласају за закон, али и изнео низ критика на рад медија. Он је рекао да му смета што се медији више баве кадровским решењима за будуће министре, а не пишу довољно о шест циљева владе које је прокламовао председник Србије Александар Вучић.

Ђукановић је изразио наду да ће се сутра сазнати "да ће министри бити неки други људи" а не они који се, како је навео "ставе на насловне стране као богом дани".

Закон о министарствима у којим се предлаже да Влада има 21 министарство својим потписима подржало је 167 посланика посланичке групе "Александар Вучић - За нашу децу", али шеф те посланичке групе и предлагач закона Александар Мартиновић није на почетку образложио свој предлог, већ је одмах започела расправа.

Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма похвалио је на почетку предлог да се оснује посебно министарство за бригу о селу, "које би бринуло о томе шта недостаје пољопривредним проузводјачима". Додао је да село не треба користити само у предизборној кампањи, већ стално размишљати о томе како да младе задржимо на селу, јер 86 процената села нестаје.

Он је предложио и оснивање министарства за школски спорт, јер сматра да по школама има много талентоване деце, али да са њима неко треба да ради.

СДА неће подржати закон

Посланик СДА Санџака Енис Имамовић рекао је да група "Уједињена долина- СДА" неће подржати овај предлог јер је и овај сазив кренуо да доноси законе по хитном поступку.

"Четири месеца сте чекали, а сад закон о влади по хитном поступку и ми смо принудјени за 24 сата да спремимо амандмане и дискусију. Шта се радило четири месеца ако није закон о влади?", питао је Имамовић и оценио да је "из разлога знаних само Александру Вучићу парламент био дуго у вакууму" те да је очекивао реалнији предлог закона о саставу владе.

Он је најавио да ће у амандманима предложити да сва министарства прате ток пандемије коронавируса, предлажу мере и преузму одговорност, а да се министарство о селу припоји ономе које брине о демографији.

Председник Скупштине Ивица Дачић најавио је да ће сви потпредседници Скупштине председавати седницом по утврдјеном редоследу и да ће и то бити допринос атмосфери толеранције и одговорности за фунцкионисање Парламента.

Он је обавестио посланике да ће се после данашње расправе гласати о Предлогу одлуке о престанку функције и именовању чланова Републичке изборне комисије, који је поднео народни посланик Александар Мартиновић, и Предлогу за именовање заменика генералног секретара скупштине, који је поднео генерални секретар.

Милићевић: Закон одраз реалних потреба

Шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије (СПС) Ђорђе Милићевић изјавио је да ће посланици СПС подржати Предлог закона о министарствима, јер сматрају да је он „одраз реалних потреба како би Влада и министарства могла боље и ефикасније да функционишу“.

Милићевић је, на конференцији за новинаре у Скупштини Србије, рекао да је Предлог закона о министарствима „потврда која иде у прилог констатацији да идемо ка уређеној, бољој и ефикаснијој држави, што је интерес свих 250 посланика“.

Он је рекао да је СПС задовољан резултатима које је претходна Влада остварила и оценио да су они добар основ за рад будуће Владе Србије.

Овим законом се, како је рекао, стварају темељи и основ да Влада може још боље да ради и реализује прокламоване циљеве и начела мислећи на шест кључних тема које је дефинисао председник Србије Александар Вучић.

Милићевић је рекао да, подржавајући Предлог закона о министарствима, желе да „дају јасну и недвосмислену подршку у раду будуће Владе Србије, пре свега када је реч о наставку реформског курса, моденизацији, променама, инвестицијама, расту и развоју“.

Према његовим речима, од суштинског значаја је да буде добро и квалитетно устројена организација и структура рада министарстава, како би могла квалитетно и ефикасно да одговарају на оно што је најважније, а то су потребе грађана и државе.

Он је рекао да Предлог закона о министарствима за приоритете ставља потребе грађана и државе.

Милићевић је истакао да Предлог закона о министарствима није резултат некаквих политичких трговина и договора, већ се њиме чини искорак напред када је у питању парламенетарни живот у Србији.

Он сматра да је ово закон „који је највише мењан у историји свих закона у Србији, јер од увођења вишестраначког система нисмо имали системски приступ“, оптималан модел који је број министарстава неопходан и додао да ти стандарди не постоје ни у европским државама, већ свака држава сходно својим потребама формира Владу и број министарстава.

Глишић: Занемарена дијаспора

Самостални посланик Владан Глишић изјавио је у Скупштини Србије да неће подржати Предлог закона о министарствима зато што није предвиђено оснивање министарства за дијаспору.

“Ми смо један од малобројних народа у свету који има тако велико расејање и дијаспору да је просто ненормално да немамо институционални оквир за комуникацију са тим делом нашег народа”, рекао је Глишић.

Према његовим речима, милијарде долара или евра долазе од дијспоре и омогућавају држави и народу да преживи.

Он је похвалио то што је предложено оснивање министарства за бригу о породици и демографију и министарства за бригу о селу.

Глишић је рекао да се, без обзира што је СНС већ осам година на власти, “наше породице распадају, а наше село одумире”. “Ова два министарства ће бити само шминкање мртваца, ако се задржи само на томе да постоје ова два министарства”, оценио је Глишић.

Представник предлагача Закона о министарствима и шеф посланичке групе "Александар Вучић - за нашу децу" Александар Мартиновић рекао је како је тачно да формално-правно не постоји Министарство за дијаспору, али је предвиђено да у Министарству спољних послова постоји Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону.

(Бета, Нова С, Фонет) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]