субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Почео дијалог Београда и Приштине- Статус није тема
Хроника

Почео дијалог Београда и Приштине- Статус није тема

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. март 2011.

Брисел – Побољшање свакодневног живота људи на Косову и приближавање Балкана Европској унији главни су циљеви дијалога Београда и Приштине који почиње данас у Бриселу, кратко је саопштила јуче Маја Коцијанчић из канцеларије Кетрин Ештон, високог представника ЕУ за спољну политику.

Разговори ће се усредсредити на регионалну сарадњу, слободан проток људи и робе, као и на владавину права на Косову, али од данашњег и сутрашњег сусрета Борислава Стефановића, политичког директора Министарства спољних послова, и Едите Тахири, заменика косовског премијера, не треба очекивати више од међусобног упознавања и формалног почетка дијалога.

Како „Политика” сазнаје у Бриселу дијалог ће бити вођен корак по корак, а намера ЕУ је да се састанци одржавају неколико пута месечно. Сви разговори биће вођени у Бриселу, а, „то неће бити статусни преговори” већ дијалог о решавању практичних питања. Та питања биће подељена у 15 до 20 тематских целина.

Наш лист сазнаје да не постоји „мастер план” за предстојећи дијалог већ да је реч о живом процесу који ће потрајати онолико дуго колико је потребно да се реше проблеми. Коментаришући могућност да ће током дијалога Косово можда остати без владе која има танку већину, упућени верују да ће ЕУ размотрити такву ситуацију тек ако се она догоди и да нема унапред спреман одговор.

Бављење свакодневним проблемима као што су катастар или телекомуникације, то је оно што очекује преговараче Београда и Приштине. Предстојећи дијалог може се сматрати успешним уколико, у ширем смислу, омогући људима да продају поврће са друге стране границе или да мирно прелазе границу својим аутомобилима.

У Бриселу истичу да је најважније да дијалог почне, као и да су предстојећи разговори први директни контакт Београда и Приштине. Оно што Брисел посебно наглашава јесте да дијалог треба да приближи Србију, Косово и цео регион Европској унији, а да су разговори европски начин решавања преосталих проблема.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер