четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Почетком фебруара укидају се бланко оставке и мандати додељују посланицима
Хроника

Почетком фебруара укидају се бланко оставке и мандати додељују посланицима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. јануар 2011.

 Власт неће послушати став стручњака да се бланко оставке могу укинути само изменом Устава. Остаће доследни у одлуци да то учине изменом Закона о избору народних посланика, који ће, како тврде, бити у складу са највишим правним актом.

Владајућа коалиција најавила је у уторак да ће парламент усвојити те промене на ванредној седници почетком фебруара:

- Још се ради на изменама закона којим ће се укинути бланко оставке. Идуће недеље одржаће се и консултације и утврдићемо текст законских промена. Укидање бланко оставки важиће и за актуелни скупштински сазив - изјавила је Нада Колунџија, шеф посланичке групе ЗЕС.

Поводом многобројних примедби да ће нова решења бити у супротности са Уставом, Колунџија је прецизирала:

- Ако је посланик слободан да свој мандат стави на располагање странци и ако је посланик власник мандата, онда само он, а не странка, може да поднесе оставку на место посланика.

И Г 17 ће гласати за измене, а Сузана Грубјешић, шеф њихове групе, каже нам да стручњаци треба да измене уподобе са највишим државним актом.

План је да се испод измена Закона о избору народних посланика потпише свих 128 посланика владајуће коалиције и тако на дневни ред стави ова тема, коју су европски званичници навели као препреку на путу Србије ка ЕУ.

За сазивање ванредне седнице потребан је захтев 84 посланика или Владе.

Богољуб Милосављевић: За укидање бланко оставки потребна промена Устава

Институт бланко оставки тешко је укинути само променом изборног законодавства, већ је за то потребна промена Устава Србије, који, поред бланко остакви, има низ недостатака, изјавио је данас професор уставног права на Правном факултету Универзитета “Унион” Богољуб Милосављевић.

Говорећи на округлом столу “Измене изборног закона и предлог измене Устава”, који организује Новинска агенција Тањуг, Милосављевић је истакао да је потребно онемогућити губитак мандата посланицима вољом странке, али истовремено прописати забрану њиховог преласка у друге странке или оснивање сопствених.

Милосављевић је оценио и да смањење броја посланика захтева промену Устава Србије, а питање децентрализације или регионализације много дужи поступак и озбиљан разговор на ту тему.

“Ако се уђе у промену Устава Србије због ових питања онда се може приступити и другим изменама, пре свега у делу о људским правима и о организацији власти”, рекао је Милосављевић, додајући да је Устав из 2006. године много лакше променити него онај из 1990. године.

(Новости, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер