субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Подгоричке Вијести: Београд мијењао текст Стратегије, амбасадор Србије необавијештен
Хроника

Подгоричке Вијести: Београд мијењао текст Стратегије, амбасадор Србије необавијештен

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. март 2011.

Влада Србије је избацила спорну одредбу и “Вијести” су утврдиле да су те измјене објављене у Службеном гласнику Србије 4. марта, што значи да је Влада Црне Горе закаснила прекјуче, када је упутила оштар протест Београду.

Влада Србије измијенила је Стратегију очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону, тако да у том документу више нема одредбе да Срби у Црној Гори треба да буду конститутиван народ, изјавио је “Вијестима” шеф Владине канцеларије за односе са медијима Миливоје Михајловић.

Он је казао да је Влада још на сједници 3. марта измијенила спорну одредбу. Измијењени документ налази се на сајту Владе Србије. “Вијести” су утврдиле да су те измјене објављене у Службеном гласнику Србије 4. марта, што значи да је Влада Црне Горе закаснила прекјуче, када је због те реченице упутила оштар протест Београду, оптужујући Србију да се мијеша у унутрашња питања Црне Горе.

Међутим, српски амбасадор у Подгорици Зоран Лутовац јуче није знао да је из Стратегији избрисан најспорнији параграф:

“Разговарао сам са амбасадором и он није био упознат са тим измјенама”, рекао је јуче “Вијестима” државни секретар у Министарству вањских послова Небојша Калуђеровић.

Он је позвао Лутоваца и пренио му оштар протест Владе Црне Горе, посебно указујући на захтјев за конститутивношћу српског народа у Црној Гори, улогу СПЦ и слично, али и на чињеницу да Стратегија није до краја усаглашена са опште прихваћеним међународним нормама и европским стандардима.

Саопштено је да је Лутовац примио све к знању и рекао да ће о свему информисати руководство Србије:

“Истакао је да Србија нема никаквих претензија према Црној Гори, да се ниво њених односа према Црној Гори одражава у мјери у којој Црна Гора то жели и да односе заснива на узајамном уважавању и поштовању, те да поштује Устав и законе Црне Горе”.

У новој верзији српске Стратегије, усвојене 21. јануара, све остале одредбе су исте, тако да и сада пише да би Република Србија требало да послије БиХ стави Црну Гору у средиште своје спољне и регионалне политике.

“Имајући у виду вишевјековне историјске и цивилизацијске нераскидиве везе између двије државе и народа, важно је обезбиједити српском народу равноправност и праведну заступљеност у државним установама, државној управи и локалној самоуправи. Континуирана улагања у политичку, економску и културну еманципацију и развој српског народа од посебне су важности”, пише у Стратегији.

Посебно је, додаје се у том документу, неопходно системски уредити и гарантовати стечено право на школовање на српском језику.

“Српски језик се не везује само за Србе у Црној Гори, него и за велики број Црногораца који и даље свој језик зову традиционалним, српским именом”.

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер