петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Поднета жалба Европском суду за људска права због забране минарета
Хроника

Поднета жалба Европском суду за људска права због забране минарета

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. децембар 2009.

ЖЕНЕВА – Европском суду за људска права у Стразбуру поднета је жалба на прошломесечну одлуку усвојену на референдуму у Швајцарској којом се забрањује изградња минарета у тој земљи.

Жалбу је поднео бивши портпарол женевске џамије, највеће у Швајцарској, Хафид Уардири, муслиман рођен у Алжиру са француским држављанством који више од 30 година живи у Швајцарској, јављају светски медији позивајући се на изјаву његовог адвоката Пјера де Преа.

Уардири наводи у жалби да забрана изградње минарета није у складу са Европском конвенцијом о људским правима.

Референдум о забрани изградње минарета у Швајцарској одржан је 29. новембра. Више од 57,5 одсто Швајцараца и 22 од 26 кантона у тој земљи гласало је за забрану.

Иницијатива за референдум потекла је од највеће парламентарне странке десничарске Народне странке (СВП).

Федерална влада и парламент су саветовали грађанима да не гласају за забрану, упозоравајући их да ће то угрозити слободу вероисповести и људска права, и да би могло да подстакне на екстремизам.

У Швајцарској, која има 7,7 милиона становника, живи око 400.000 муслимана који већином потичу из Босне и Херцеговине, Турске и са Косова.

Тренутно постоје само четири минарета у тој земљи.

Адвокат Де Пре је изјавио да ће ова жалба покренути неуобичајену процедуру у Стразбуру будући да практично обе стране заступају исти став, супротстављен одлуци референдума.

Он је објаснио да ће суду у Старзбуру бити потребно око 18 месеци да би одлучио да ли је жалба Уардирија „формално прихватљива”.

Уколико жалба буде прихваћена, проћи ће неколико година док се не донесе пресуда.

Европском суду у Стразбуру могу да се обрате сви они који су претходно исцрпли све могућности правног система њихове земље.

Међутим према швајцарском закону све власти земље, укључујући и Врховни суд, морају да примењују све одлуке усвојене на јавном гласању и нису надлежне да о њима расправљају.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер