уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Подршка Грчке ЕУ кандидатури Србије
Хроника

Подршка Грчке ЕУ кандидатури Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. мај 2011.

 Грчка ће сигурно подржати Србију у настојању да добије статус кандидата за улазак у Европску унију, рекао вецепремијер Божидар Ђелић после сусрета са шефом грчке дипломатије Димитрисом Друцасом.

Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић рекао је после разговора са грчким министром спољних послова Димитрисом Друцасом у Атини да ће Грчка сигурно подржати Србију у настојању да добије статус кандидата за улазак у Европску унију као и датум почетка преговора.

Ђелић каже да је Друцас потврдио пуну подршку Србији на њеним следећим европским задацима.

"Када Србија испуни акциони план и докаже пуну сарадњу са Хашким трибуналом, сигурни смо да ћемо имати глас Грчке за добијање статуса кандидата, али и за отпочињање преговора за улазак у ЕУ", истакао је Ђелић.

Божидар Ђелић је грчком министру уручио документ који су усагласиле земље западног Балкана о будућој финансијској подршци ЕУ нашем региону.

Тај документ би, према његовим речима, могао да буде интегрални део Агенде 2014, који је иницирала Грчка унутар ЕУ, као допринос бржој интеграцији Западног Балкана.

Грчка значајан економски партнер

Грчка је међу три највећа инвеститора у Србији, са више од 250 грчких предузећа присутних у нашој земљи и више од две милијарде евра инвестиција.

Трговинска размена две земље на годишњем нивоу је око 400 милиона евра и мање-више је уравнотежена, рекао је Ђелић, нагласивши да сарадња две земље може бити "много већа и много боља".

"Трговински односи Грчке са Србијом су десет пута мањи него са Бугарском, која има отприлике исти број становника и величину економије као и Србија", рекао је Ђелић.

Министар Ђелић, који у Атини предводи привредну делегацију од око 15 српских предузећа, рекао је да Грчка постепено излази из економске кризе и да би следећа година, уз велику подршку међународне заједнице, требало да буде година развоја.

Ђелић ће се сутра састати са потпредседником грчке владе Теодором Пангалосом и заменицом министра спољних послова за ЕУ, а биће одржана и пленарна седница грчко-српског пословног савета.

У среду ће министар Ђелић отворити Пословни самит у организацији Привредне коморе Атине, где ће бити представљене могућност сарадње две земље.

Српска делегација ће наредна два дана са грчким колегама разматрати могућности развоја финансијских и трговинских веза, закључио је Ђелић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер