субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Покрет за Бујановац" захтева од Владе да спречи "албанизацију" Бујановца
Хроника

"Покрет за Бујановац" захтева од Владе да спречи "албанизацију" Бујановца

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. фебруар 2011.

БЕОГРАД - Удружење грађана "Покрет за Бујановац" предало је данас Влади Србије петицију којом тражи да се спречи "албанизација" Бујановца и омогући веће учешће српског становништва у локалним органима власти те општине.

"Покрет за Бујановац" тражи да се кроз дијалог са представницима албанских локалних власти и државним званичницима омогући Србима да и они учествују у власти, пропорционално броју становника у тој општини, рекао је на конференцији за новинаре представник покрета Љубиша Стоиљковић након уручења петиције.

Петицију је потписало око 7.000 грађана са циљем да омогући нормалан суживот Срба, Рома и Албанаца у тој општини, а не смену власти, истакао је председник Завичајног клуба Бујановчана у Београду Александар Поповић.

Према његовим речима, потписници петиције траже од владе, а пре свега од министра за државну управу и локалну самоуправу Милана Марковића, да независна комисија изврши валидан попис становништва у Бујановцу, па да на основу њега формира органе локалне власти.

"Велики број грађана албанске националности живи на Косову, а пријављени су фиктивно у Бујановцу, седам албанских насеља је потпуно исељено 2001. године, а из полиције сам добио и податак да 3.000 умрлих још није ођављено, па се и даље воде као живи", навео је Поповић.

Тако се ствара слика да у Бујановцу живи више Албанаца него Срба, што није истина, рекао је Поповић, додајући да Покрет тражи нов попис који ће дати јасне податке о броју становника и њиховој националности, пошто из садашњих процена произлазе бројни проблеми на штету Срба.

Један од захтева који је предат влади је да Бујановац добије статус града и да буде подељен на две општине, Бујановачку Бању, са већински српским сатновништвом, и Велики Трновац са албанским становништвом.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер