уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Борба за функције срушила власт у Косовској Митровици
Хроника

Политика: Борба за функције срушила власт у Косовској Митровици

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. новембар 2010.

ДС и Г17 плус пет месеци нису могли да се договоре ко ће бити на челу два најјача предузећа

Иако је прошло десетак дана откако је опозиција, предвођена Српском напредном странком, преузела власт од демократа у Косовској Митровици, још се не смирују оптужбе између дојучерашњих коалиционих партнера, посебно на релацији ДС – Г17 плус.

Напредњаци, који су формирали власт са одборницима ДСС-а и двојицом одборника СДПС-а Расима Љајића (пребегли у народњачки блок), тврде да је власт пала јер демократе и одборници Млађана Динкића нису могли да се договоре око поделе власти.

„Никакви лични интереси нису у питању. Искључиви кривци за неуспех коалиције су ДС и Г17 плус, који нису могли да се договоре јер је ’бара мала, а пуно крокодила‘”, каже новоизабрани председник општине Крстимир Пантић и објашњава да је сукоб кулминирао пошто ДС није хтео да препусти директорско место Центра за социјални рад одборницима Г17 плус.

Председница покрајинског одбора Г17 плус Стојанка Петковић, чија је странка на изборима одржаним крајем маја ове године добила два одборничка места, током протеклих месеци тражила је 16 одсто власти, а за „Политику” каже да је њена странка хтела да преузме оне функције „које су јој на основу изборног резултата припале”.

„Заборавили су на народ, а посебно су у креирању личне политике предњачили Драгиша Ђоковић и Раденко Недељковић (из ДС-а, прим. аут.). Водили су главну реч и нису хтели никакав компромис, који смо месецима нудили”, каже Стојанка Петковић и додаје да се ни коалициони партнери (СПС, Грађанска иницијатива Оливера Ивановића) нису потрудили да много учине како би дошло до равномерне расподеле власти.

„Оливер Ивановић је арбитрирао, али погрешно”, тврди Стојанка Петковић, истичући да су од почетка власт покушали међусобно да поделе ДС и СПС, и то онако како су то урадили у Лепосавићу.

Оливер Ивановић, државни секретар у Министарству за КиМ и носилац листе која је освојила три одборничка места, каже да је његова грешка у томе што је мислио да ће Косовска Митровица бити приоритет централама ДС, Г17, па и СПС и СДПС Расима Љајића у Београду.

„Објективно, највише се очекивало да ће се овим питањем позабавити ДС и СПС. Али ова тема није дошла до њихових кадровских комисија, чак ни до људи који се баве политичким питањима. А када неко питање није приоритет, онда се решава на локалном нивоу”, каже он и објашњава да коалиције са пет партија, као што је овде случај, тешко функционишу.

Повереник ДС-а за Косовску Митровицу и, такође, посланик у Скупштини Србије Драгиша Ђоковић каже да ДС сматра да је питање власти, не само у Косовској Митровици, одговорност, а не привилегија и подела плена.

„О привилегијама не желим да причам преко новина, а посебно не да одговарам на неумесне критике Петковићеве, која није била ни на једном од састанака на којима смо расправљали о функционисању локалне самоуправе (мада Петковићева каже да је именовала преговарача)”, наглашава за „Политику” Ђоковић и тврди да власт у Митровици „није пала, већ је у кризи”, пошто је на потезу судско решавање новонастале ситуације.

Ђоковић сматра да је до кризе дошло јер су се два одборника Љајићеве странке „продала”, али и зато што је доскорашњи рад коалиционих партнера који су водили Митровицу засметао „грађевинској мафији” због одлуке о уклањању киосака и монтажних објеката из града, који су пре десет година нелегално постављени.

Петковићева: Динкић је хтео да дође у Косовску Митровицу

На питање да ли је тачно да је договор „запео” око места директора Центра за социјални рад, као и да је проблем настао због функције првог човека Јавног предузећа „Стандард”, Стојанка Петковић одговара да су хтели да узму оне секторе у којима грађанима највише могу да пруже.

„Искрено жалим што грађанима Митровице нисмо били у прилици да покажемо шта умемо. Могли смо много јер смо директно везани за Београд, а Млађан Динкић нам је казао да ће доћи у Митровицу и финансијски помоћи све наше пројекте”, објашњава Петковићева и наглашава да представници ДС-а нису хтели да се одрекну личних интереса.

Ново руководство – нови печат

Општинско руководство у Косовској Митровици, предвођено Српском напредном странком, од сутра ће потпуно преузети власт, пошто је шеф канцеларије Министарства за КиМ Владимир Продовић обавестио коалиционе савезнике (СНС, ДСС и СДПС Расима Љајића) да је новоизабрана власт – легална.

„У понедељак комплетно преузимамо ингеренције, а бивше руководство је у обавези да напусти све просторије, осим једне коју смо им оставили. Приликом примопредаје печат нам није уручен, али ми чекамо да се изради нови, у складу са Законом о државној управи и локалној самоуправи и у складу са Законом о печатима”, каже Крстимир Пантић, председник СО Косовска Митровица, који је на место првог човека дошао после изгласавања неповерења бившем руководству, на другој, редовној седници, одржаној 21. октобра.

Б. Радомировић – Б. Митриновић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер