четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Буџет пролази са 126 гласова
Хроника

Политика: Буџет пролази са 126 гласова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. децембар 2009.

Народна скупштина Србије изјасниће се о предлогу буџета за наредну годину, највероватније, у понедељак, а владајућа коалиција обезбедила је неопходних 126 гласова за његово усвајање и без четири посланика СВМ-а, који неће подржати буџет, јер није прихваћен њихов амандман.

За усвајање буџета гласаће 78 посланика ЗЕС-а, 24 Г17 плус, 12 СПС-а, пет ПУПС-а, три ЈС-а, два Бошњака и самостални посланици Владан Батић и Јован Дамјановић, што је укупно 126 гласова. Према Уставу, за усвајање буџета неопходно је да гласа најмање 126 посланика, односно апсолутна већина од укупно 250 посланика, што значи да ће „републичка каса" бити изгласана. Против усвајања буџета гласаће сви опозиционари и СВМ.

Балинт Пастор (СВМ) је и јуче поновио да је „буџет противуставан, јер недостају две милијарде динара за капиталне инвестиције у Војводини". Он није спорио да Војводина добија укупно седам одсто средстава републичког буџета, како Устав налаже, али је поновио да је спорна структура тих средстава, јер Устав „предвиђа да три седмине од укупне суме намењене покрајини, иде за инвестиције, а тај новац недостаје". Пастор је казао да очекује од посланика ЛСВ-а да онемогуће „усвајање једног противуставног буџета".

Када би пет посланика ЛСВ-а гласало против, владајућа коалиција била би у великом проблему, али они ће, како за „Политику", каже Александра Јерков, гласати за усвајање буџета. Јерков истиче да не разуме инсистирање СВМ-а на том амандману, који предвиђа да се недостајући новац обезбеди из средстава добијених од приватизације НИС-а, „имајући у виду да су, између осталог, посланици СВМ-а у Скупштини Војводине 11 пута одбили да се покрајински парламент изјасни о приватизацији НИС-а". Она, такође, каже да усвајање СВМ-овог амандмана не би трајно решило проблем, једино дугорочно решење обезбедиће се доношењем закона о имовини покрајине и за ЛСВ ће то бити приоритет.

Балинт Пастор каже да очекује да се ЛСВ предомисли, али напомиње да се „нико претерано не узбуђује због наших захтева, па претпостављам да су обезбедили неку другу већину, мада ми није јасно ко би могао да гласа за овакав буџет". Јован Дамјановић, који ће својим гласом помоћи усвајању буџета, каже за „Политику" да је доношење буџета државни интерес и не разуме „шта би се добило тиме што буџет не би био изгласан, осим тога што би све стало, а то није ни у чијем интересу".

Диана Драгутиновић, министар финансија, јуче није желела да говори о амандману СВМ-а, већ је у пролазу само рекла новинарима да се „још разговара, ми смо дали све од себе, а за њихов амандман је више надлежан буџет Војводине".

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер