петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Ко је из СПЦ требало да изведе Николића из болнице
Хроника

Политика: Ко је из СПЦ требало да изведе Николића из болнице

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. април 2011.

Патријарх Иринеј незадовољан је начином на који је Црква учествовала у догађајима око штрајка глађу и жеђу Томислава Николића, председника Српске напредне странке, незванично сазнаје „Политика”. Поједини саговорници блиски црквеним круговима тврде да је, наводно, постојала идеја да неко од црквених великодостојника изведе Николића из болнице, да је у том смислу помињан чак и сам поглавар СПЦ и владика бачки Иринеј, али да је патријарх то оштро одбио. Према истим сазнањима, које јуче није било могуће потврдити, митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је на Велику суботу посетио у болници лидера напредњака, послао је писмо члану Светог архијерејског Синода, владики Иринеју бачком у којем је предложио да „црквена влада”, чији је члан и митрополит, објави саопштење у којем би позвала на помирење и договор међу политичким странкама.

„То писмо садржавало је и позив да се постигне договор око расписивања ванредних парламентарних избора и имало је и политички карактер. Митрополит је без договора са патријархом посетио Николића у болници. Цела та ствар изазвала је незадовољство патријарха Иринеја који је и на пријему на Васкрс био прилично хладан према Николићу”, каже један од саговорника који није желео да буде именован и додаје да је до овог сусрета у Патријаршији дошло на иницијативу напредњака.

Овакве наводе, међутим, оповргава члан Правног савета Српске напредне странке, адвокат Владимир Божовић који је присуствовао васкршњем пријему у Патријаршији. У разговору за „Политику” тврди да на том састанку није било ни речи о политици.

– Ја сам био код патријарха пре тога, био сам и на Велики петак када је код Његове светости био и саветник Вука Јеремића, Дамјан Крњевић-Мишковић који је био врло непријатан у разговору пред Његовом светошћу, али ја на његову дрскост и бахатост нисам одговорио због Великог петка и Његове светости. Патријарх ми је рекао да пренесем Николићу да га очекује у недељу на литургији, ако може да се причести, и да очекује да ће Николић са породицом да проведе Васкрс. Томислав је дошао на литургију, али због исцрпљености није могао да издржи целу, у једном, тренутку му је чак и позлило и морао је да седне. Један од ђакона из патријархове пратње рекао нам је да нас патријарх очекује на пријему на који смо отишли Томислав, његова супруга Даница и ја. Тамо су били и министри Ивица Дачић и Срђан Срећковић, као и старешине највећих београдских цркава – испричао је Божовић.

На самом пријему, углавном је, као домаћин, говорио патријарх, који је, како описује наш саговорник, званицама поделио ускршња јаја са којима су се куцали и честитали Васкрс, а тиме се, отприлике, и завршио пријем у Патријаршијском двору у Београду.

– Патријарх се поздравио са нама рекавши да мора да путује у Ниш али је, пре него што је отишао, разговарао са Николићем насамо. Тај разговор трајао је кратко, али шта је била његова тема не знам. Претпостављам да су разговарали о ситуацији у земљи и Николићевом штрајку – каже Божовић.

Са наводним писмом митрополита Амфилохија као и незваничним информацијама да је било предлога да Николића из болнице изведе патријарх, Божовић каже да није упознат и да је једино писмо за које он зна оно које је патријарх упутио Томиславу Николићу и саопштење које је митрополит Амфилохије упутио медијима. Што се тиче посете митрополита Амфилохија, Божовић, који је, иначе, и правни заступник Митрополије црногорско-приморске, наводи да је митрополит као члан Синода имао на то право и да је желео да понови патријархову поруку да Николић прекине штрајк и проведе велики хришћански празник са својом породицом.

– Сигурно знам да су се патријарх и митрополит у суботу овим поводом чули. Као верник, адвокат митрополије и члан странке сматрам да је Црква овим чином утицала на стабилизацију политичких тензија у земљи ни на који начин не прекорачивши границе своје мисије – истиче Божовић.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер