субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Ко се пријавио за докапитализацију „Петрохемије”
Хроника

Политика: Ко се пријавио за докапитализацију „Петрохемије”

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. октобар 2021.

 Рок за пријављивање за докапитализацију панчевачке „Петрохемије” истекао је јуче у подне, а Министарство привреде још није саопштило да ли се неко пријавио. Зна се да је НИС, који је у власништву руског „Гаспромњефта”, откупио тендерску документацију. То га, међутим, не обавезује да упути званичну понуду за стицање 90 одсто власничког удела тако што ће предузеће докапитализовати са 150 милиона евра.

Да су Руси у игри, потврдио је председник Србије Александар Вучић у недељу увече када је после састанка са руским шефом дипломатије Сергејом Лавровом открио да се до краја године очекује исход.

– Ушли смо у разговоре око „Петрохемије”. Надам се да ћемо до краја године све да договоримо, тамо после 15. новембра. Захвалан сам и НИС-у на доприносу буџету земље и укупној привредној активности Србије – казао је Вучић.

Новица Коцић, председник самосталног синдиката „Петрохемије”, каже да још нису обавештени да ли је пристигла нека понуда. Они као синдикат учествују у комисији за спровођење јавног позива за стратешког партнера, али их Министарство привреде још није позвало.

Према његовим речима НИС је једини откупио документацију. Конкурс за стратешког партнера је расписан у септембру, а услов је да заинтересовани положе милион евра. Тендерске пропозиције, објављене на сајту Министарства привреде, налажу да стратешки инвеститор може да буде домаће или страно правно лице. Док конзорцијуми или други облици удруживања немају право учествовања у поступку приватизације.

Стратешки инвеститор, заинтересован за закључење уговора о стратешком партнерству са Републиком Србијом и субјектом приватизације, може бити домаће или страно правно лице које мора самостално, то јест без консолидације повезаних и зависних правних лица, испуњавати квалификационе критеријуме. Пре свега да се као својом пословном делатношћу, у периоду од најмање три узастопне пословне године које претходе години објаве јавног позива за приватизацију „Петрохемије, претежно бавило производњом пластичних маса у примарним облицима или производњом нафте и нафтних деривата. Потом да је остварило пословни приход од најмање 1,2 милијарде евра у свакој од последње три пословне године, као и пословни добитак у истом периоду.

Од стратешког партнера се очекује да направи фабрику полипропилена. Што се тиче броја радника, у закључку Владе Србије о расписивању јавног позива за стратешког партнера наведено је да у првој години неће моћи да се отпусти више од пет одсто, што је број људи који ће природним одливом, односно, пензионисањем напустити фирму.

 Председник Србије Александар Вучић до краја године очекује договор око „Петрохемије”. За сада још нема потврде да се неко пријавио за преузимање фабрике

У „Петрохемији” је на крају 2020. било запослено 1.306 радника. Држава у овом предузећу има 75,2 одсто удела, НИС 20,85, Лукоил 3,08, Акционарски фонд 0,58 и Београдска банка 0,2 процента.

Србија се обавезала Међународном монетарном фонду да ће наћи купца за јединог произвођача петрохемијских производа у земљи, полимера и синтетичког каучука и на то је ова финансијска институција у сваком свом извештају подсећа. Спровођењем унапред припремљеног плана реорганизације, дугови „Петрохемије” су конвертовани. Од губиташа је постала добитник. На крају 2018. остварила је профит од 37,9 милиона динара, али је крај 2019. дочекала са губитком од 2,2 милијарде динара. Прошлу годину завршила је опет у плусу са профитом од 160 милиона динара.

Маријана Авакумовић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер