четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Никола Саркози ће предложити циљане ваздушне нападе у Либији
Хроника

Политика: Никола Саркози ће предложити циљане ваздушне нападе у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. март 2011.

ПАРИЗ – Француски председник Никола Саркози намерава да предложи партнерима у Европској унији бомбардовање командног штаба Моамера Гадафија, рекао је агенцији АФП извор близак председнику Француске.

На самиту ЕУ посвеценом кризи у Либији, он ће предложити „бомбардовање веома ограниченог броја тачака који су извор најсмртоноснијих операција” које изводе снаге лојалне Гадафију, прецизирао је извор који је тражио да не буде именован.

Ради се о три локације - командном штабу Баб ал-Азизија у Триполију, војној бази у Сирту, источно од Триполија, и војној бази у Себи, на југу земље, додао је овај извор.

Канцеларија Саркозија је одбила да званично потврди ове наводе, преноси АФП.

Либијска државна телевизија је, са своје стране, јавила да ће Триполи поседује једну „страшну тајну” која ће, када се открије,убрзати одлазак Саркозија са власти.

Ова вест је објављена непосредно након што је Француска одлучила да призна самопрокламовани побуњенички национали савет у Либији , преноси АФП.

„Новинска агенција Џамахирије сазнала је опасну тајну која ће довести до пада Саркозија, можда и до суђења због финансијских средстава која је користио у својој председничкој кампањи”, јавила је либијска државна телевизија.

Француска признала либијску опозицију

Француска је прва држава која је признала либијску опозицију као пуноправног представника земље и послаће свог амбасадора на територију коју држе побуњеници. Европска унија оклева да призна Гадафијеве опоненте, али је зато Савет ЕУ одлучио да прошири рестриктивне мере против ове земље. Слично је урадила и Русија будући да је председник Дмитриј Медведев потписао указ о примени санкција према Либији, пре свега стопирање испоруке оружја у ту земљу, преноси Танјуг. Извор агенције АФП близак Саркозију је рекао да ће француски председник својим европским савезницима предложити бомбардовање Гадафијевог командног штаба.

„Француска је признала Национални транзициони савет као легитимног представника либијског народа”, изјавио је Али ал Исави, један од опозиционих изасланика, после јучерашњег сусрета са Саркозијем. „На основу овог признавања отворићемо дипломатску мисију у Паризу, а амбасадор из Француске ће бити послат у Бенгази”, објаснио је Исави и додао да ће „тај амбасадор привремено бити у Бенгазију, а затим ће прећи у Триполи”.

У Бенгазију је ова вест поздрављена пуцањем у ваздух, а званични Триполи је саопштио да разматра заоштравање односа са Француском због те одлуке, пренела је званична либијска агенција Џана.

Савет Европске уније одлучио је јуче да прошири рестриктивне мере против Либије на још „пет кључних финансијских ентитета” и још једну особу, које ће бити придодате већ усвојеним санкцијама због насиља у овој северноафричкој земљи, саопштено је из ЕУ.

Фондови и економски ресурси тих пет ентитета биће замрзнути, а још једна особа биће додата списку од 26 људи – укључујући и либијског лидера Муамера Гадафија, који се сматрају одговорним за насилну репресију над побуњеницима – који је усвојен 28. фебруара.

Савет је претходном одлуком забранио извоз оружја, муниције и сличног материјала Либији, забранио трговину опремом која би могла бити употребљена за репресију и наметнуо забрану путовања и замрзавање имовине 26 особа.

Увођењу казнених мера придружила се и Русија, чији је председник потписао указ о мерама за испуњење резолуције Савета безбедности УН од 26. фебруара, која предвиђа примену санкција према Либији, између осталог, забрану испоруке оружја у ту земљу. Како преноси Итар-Тас, забрањује се и пружање Либији услуга обуке и техничке, финансијске и друге помоћи, која је у вези са војном активношћу, укључујући обезбеђење плаћеног персонала. Руске новинске агенције пренеле су процене по којима би изгубљена добит руске наменске индустрије због кризе у Либији могла да достигне четири милијарде долара, као и да санкције СБ УН значе потпуни прекид војнотехничке сарадње између Москве и Триполија и замрзавање пакета споразума од 29. јануара 2010. године о испоруци руског оружја Либији у укупном износу од око 1,3 милијарде евра.

На терену борбе између Гадафијевих присталица и противника не јењавају, а после случаја са затварањем и пребијањем новинарске екипе Би-Би-Сија пре два дана, из Либије су јуче стигле сличне новости. Редакција лондонског „Гардијана” је саопштила да су њихов дописник и бразилски новинар који је путовао са њим нестали.

Са новинаром „Гардијана” Ирачанином Гаитом Абдулом Ахадом последњи пут је остварен контакт у недељу, када је био у предграђу Завије, где је последњих дана било сукоба између побуњеника и провладиних снага, изјавио је уредник „Гардијана” за Блиски исток Јан Блек.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер