четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Посета папе Шпанији коштаће 50 милиона евра
Хроника

Политика: Посета папе Шпанији коштаће 50 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2011.

Шпанској престоници, запоседнутој незадовољницима који траже бољи живот и директнију демократију, у посету ће доћи нико други него папа. Поглавар Католичке цркве стиже у августу, а влада у Мадриду издала је наредбу да за Светски дан младих, „догађај од изузетног јавног интереса”, све школе, спортски објекти и рекреациони центри, отворе и приме на ноћење вернике из земље и света. И полицајцима је ускраћен августовски одмор, па ће радити у све четири смене, а ванредно се позивају пензионисани возачи аутобуса и метроа да се јаве на посао. Ни за друге јавне службе нема одмора, амбуланте, хитна помоћ, чистачи улица, скупљачи смећа...

Колико ће све то да кошта, а колико ће да се заради?

Туристички радници трљају руке, јер ће у Мадрид, када је због жеге најпразнији, стићи „католичка младеж из целог света” и они ће осим аеродромских такса, платити покоји евро за храну и обилазак мадридских цркава, макар имали и бесплатно ноћење у једној од школа. Како објашњавају, позивајући у помоћ „ватиканске пи-арове”, пракса да папа долази међу младе установљена је још 1985, за време Јована Павла Другог, и организује се сваке две-три године у различитим градовима по свету, како би се промовисала католичка вера. Дошао је ред на Мадрид.

Директори школа, међутим, сматрају да посета долази у невреме: зашто би се трошиле паре из државног буџета за отварање учионица, кад су ђаци и наставници на одмору. „Школске клупе нису намењене промовисању цркве”, пише у петицији коју потписују многи просветни радници из Мадрида.

Времена су тешка, али чуда се дешавају, па се против трошкова за ватиканску параду побунило и 120 свештеника, који служе у сиромашним радничким предграђима и свакодневно се суочавају са породицама без крова над главом, без посла и основних средстава за живот. Форум свештеника, како зову ову групу наклоњену левици, супротставља се начину на који се финансира папина посета (15–22. августа), која ће коштати 50 милиона евра.

Чињеницу да је кардинал Мадрида договорио да издатке покрију неке од највећих домаћих компанија, међу којима су Банка Сантандер, Телефоника, и Ендеса, компанија електричне енергије, називају „социјалним скандалом”.

Овако скупа церемонија, каже се у свештеничком прогласу, далеко је од понизне скромности Исуса Христа и његових порука. Невероватно је да се расипају паре, у тренутку када се најугроженијим слојевима укидају социјалне бенефиције и када је у питању њихов голи опстанак, додаје отац, који служи на периферији Мадрида, у парохији са верницима који нису у стању да саставе крај са крајем. Он, ипак, не верује да ће проглас који је потписао променити било шта, јер је, како каже, завладао страх у црквеној хијерархији.

Највиши на католичкој лествици верују да ће папин пут допринети да се у религиозно посусталој Европи пробуди хришћански жар. Оци ближи обичној пастви, насупрот, очекују да ће се тиме само учврстити владајуће уверење како је „црква привилегована институција најближа владајућем пакту између економских и политичких снага”.

Враг је, како се то види на улицама шпанских градова, ушао у младеж још од 15. маја, када је покрет против диктата политичке и финансијске елите, постао масован. Нема више апатије ни аполитичности, али масе се за помоћ не окрећу небесима.

У исто време када је објављен тачан распоред папине посете, јавност је обавештена да подршка другој врсти масовних скупова расте из дана у дан. Око 60 одсто Шпанаца подржавало је Покрет 15-М, у мају, када је био тек у настајању, док га је почетком јуна 71 одсто становника окарактерисало као „аутентичан и оправдан захтев да се реформише систем, ради разбијања елитистичких пактова и успостављања репрезентативније демократије”.

На тако високој температури није упутно трошити 50 милиона евра, чак ни на папу. Јер, како испитивања у Шпанији говоре, сасвим друга ватра од оне ватиканске разгорела се по улицама и трговима Пиринејског полуострва.

Зорана Шуваковић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер