уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Влада касни са предлозима европских закона
Хроника

Политика: Влада касни са предлозима европских закона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2011.

Већину закона који су неопходни за стицање статуса кандидата Србије за чланство у ЕУ скупштина је требало да усвоји до краја јуна.

Иако је остало још неколико дана, не постоји теоретска могућност да ови закони буду усвојени у року који је предвиђен Акционим планом за испуњавање приоритета из годишњег извештаја Европске комисије за 2010. годину, јер скупштина још чека да влада усвоји те законе и проследи их у скупштинску процедуру.

Председница скупштине Славица Ђукић-Дејановић је најавила почетак друге седнице која ће трајати две недеље и изразила очекивање да ће у том периоду стићи предлози закона о јавној својини и реституцији. Она се нада да ће скупштина о једном од тих закона расправљати и да ће он бити усвојен током летњих месеци, а да ће се закон о реституцији наћи на дневном реду у скупштини тек почетком јесени.

Приликом састављања овог плана, усвојеног 29. децембра прошле године, Канцеларија за европске интеграције је предвидела да највећи број закона буде усвојен до краја јуна како би се обезбедило да препоруке буду испуњене пре него што Европска комисија закључи мишљење о захтеву Србије, које се очекује половином октобра 2011. године.

У акционом плану, који садржи детаљан приказ препорука, уочених недостатака, надлежности, планираних мера и рокова за убрзање стицања статуса кандидата, рубрика реализације је само спорадично потврђена.

Влада је на седници 17. марта усвојила извештај о спровођењу овог плана и констатовала да је проценат реализације свих предвиђених активности око 70 одсто, „узимајући у обзир и испуњене и делимично испуњене препоруке“.

Влада је усвојила Акциони план како би убрзала испуњавање препорука из извештаја Европске комисије. Изузев неопходних закона ту је још много препорука за измену правилника, акционих планова и стратегија, конституисање тела, као и примедаба да се постојећи закони не примењују.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер