четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Потписан Споразум о реадмисији са Албанијом
Хроника

Потписан Споразум о реадмисији са Албанијом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. април 2011.

ДРАЧ, БЕОГРАД - Заменик премијера и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић и министар унутрашњих послова Албаније Бујар Нишани потписали су данас у Драчу Споразум о реадмисији између две државе.

Тај споразум представља корак даље у сарадњи две државе у области унутрашњих послова, изјавио је Дачић после потписивања тог документа, саопштено је из МУП-а Србије.

Дачић је оценио и да су односи две државе у области унутрашњиих послова добри и да иду узлазном линијом, „што је значајан допринос свеукупној стабилности у региону”.

Он је подсетио на, у претходном периоду потписан, Споразум о сарадњи у борби против криминала који подразумева сарадњу посебно у броби против илегалне трговине наркотицима, оружјем и људима.

Дачић је подсетио и да су две државе, одлукама својих влада, међусобно укинуле визе, додавши да је потребно и да се донесу међудржавни споразуми о укидању виза. „У перспективи, моја идеја је да наредни корак буде могућност да грађани две државе путују у наше две земље без пасоша, односно само с биометријским лицним картама”, рекао је он.

Дачић је претходно присуствовао састанку Регионалне иницијативе за миграције, азил и избеглице (МАРРИ), којој Србија од данас председава, а чланице су Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

После форума, Дачић се састао и с представницима Срба који живе у Албанији, са којима је разговарао о проблемима и детаљима у вези са њиховим статусом. „Разговарали смо о свим њиховим проблемиам и уопште детаљима који су везани за њхов статус, као и о могућностима за позитивно решавање њихових захтева за добијање нашег, односно двојног држављанства”, рекао је он.

Дачић је истакао и да Србија има не само национални интерес, већ и уставну обавезу да брине о својим људима који живе свуда у свету, а самим тим и у Албанији.

Према његовим речима, у Албаниј живи неколико десетина хиљада Срба и веома је значајно да им матица посвети одговарајућу пажњу у очувању националног индентитета.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер