Хроника

Поводом српске резолуције Вашингтон спрема контрарезолуцију о Косову

Штампа
уторак, 24. август 2010.

Америка је припремила своју резолуцију поводом мишљења Међународног суда правде о Косову у којој је кључно да се траже преговори између Београда и Приштине и закључује непроменљивост статуса Косова. Вашингтон још није одлучио да ли да своју резолуцију преда директно или преко пријатељске земље, на пример Албаније, открива за „Блиц“ Обрад Кесић, угледни вашингтонски аналитичар, најновије одлуке америчке администрације.

Још није одлучено да ли ће резолуцију предати директно САД: Бајден и Тадић

Кесић, иначе старији партнер у „ТСМ Глобал Цонсултантс“, каже да пред Генералну скупштину УН посвећену, поред осталог, и питању Косова, не треба очекивати промену досадашњег става САД јер је у току промена администрације. Вашингтон ће, каже он, чврсто наставити да инсистира на томе да Београд промени своју резолуцију и из ње избаци не само спорни увод, у коме се констатује да је неприхватљива једнострано проглашена независност, већ и реченицу којом се траже преговори о „свим отвореним питањима“.

- САД ће још покушати да убеде Србију да промени резолуцију, а у случају да се то не догоди, припремили су своју варијанту. Највероватније да ће свој предлог предати преко пријатељске земље јер тако могу да обезбеде већи број гласова „за“ јер има земаља које аутоматски гласају против свега што предложи Америка - каже Кесић за „Блиц“.


Извор „Блица“ из врха власти одбацио је јуче сваку могућност драстичне промене резолуције јер би то „за нас значило одустајање од наших виталних интереса“.

- У овом тренутку нема разговора о промени резолуције јер и из Брисела, из земаља које су признале Косово и из САД траже да одустанемо од наше резолуције и не нуде никакав компромис. Практично, заузврат не нуде ништа, чак ни датум прихватања кандидатуре за чланство у ЕУ. Идемо на Генералну скупштину са оваквом резолуцијом и сматрамо да чак ни у случају да она буде одбачена, то није нешто што нам доноси лошу варијанту - каже за „Блиц“ извор из врха српске власти.

У кабинету председника Тадића и у Влади Србије, како „Блиц“ незванично сазнаје, рачунају да српски предлог има шансу да буде усвојен, уз интензивну дипломатску активност каква се води од како је Суд у Хагу пресудио да косовска декларација није у супротности са међународним правом. Рачунају на нејединство у ЕУ, због чека би свих 27 чланица Уније приликом гласању у ГС УН могле остати уздржане. То значи да би, од 69 земаља које су признале Косово, само 47 могло гласати против српске резолуције. Србија само из Африке може да рачуна на више од 40 гласова „за“, а уз гласове Русије, Кине, Бразила, Индије и приличног броја земаља Азије, Србија има шанси да „победи“. Јер резолуција се усваја већином гласова присутних.

И мада власти у Београду сматрају да би усвајање резолуције ојачало позицију Србије пред неминовне преговоре са Приштином, познаваоци политичких прилика у ЕУ не деле то мишљење. Владимир Тодорић, професор Факултета за економију, финансије и администрацију, каже за „Блиц“ да би и у случају победе Србија, у ствари, изгубила јер би тиме добила само да се ЕУ и САД-у супротставе земље трећег света, „што би јој се обило о главу“.

- Исход у Генералној скупштини неће променити ништа јер је главно питање шта ће доћи иза тога. Не треба очекивати да ће на Србију бити смањен притисак да почне преговоре са Приштином. У случају да резолуција буде одбачена, Србија ће са губитничке позиције сести за преговоре. Било би боље да сада промени резолуцију и у преговоре уђе у улози стране која има иницијативу - каже Тодорић.

Никола Јовановић, главни и одговорни уредник часописа „Изазови европских интеграција“ и добар познавалац политике ЕУ, такође потврђује за „Блиц“ да је најважније питање управо преговори који ће уследити са Приштином и то ко ће бити покровитељ тих преговора - само ЕУ, односно већином земље које су признале Косово или ЕУ и УН, где имамо моћне заштитнике у виду Кине и Русије.

- Политичке и правне могућности за маневар веома су скучене пре гласања у ГС УН. Важно је усмерити се на то шта ће бити након гласања и како ће тећи преговори између Србије и Косова и у том смислу је веома важно да нађемо заједнички језик са кључним земљама ЕУ. Зато је важно да предстојећа посета немачког шефа дипломатије Гвида Вестервелеа протекне добро јер Немачка је кључна земље ЕУ и заинтересована да има кључну улогу на Балкану. Иако се најављује да ће Вестервеле тражити од Србије да повуче резолуцију у замену за брже приступање Србије ЕУ, неће бити страшно ако до договора не дође, под условом да се отворе многе друге заједничке теме које имамо са Немачком - каже Јовановић за „Блиц“.

Прва посета немачког шефа дипломатије од 2000. године, када је био Јошка Фишер, ставља се у контекст појачаних притисака на Србију да одустане од резолуције. Међутим, она је и више од тога, с обзиром на то да је у питању балканска турнеја шефа немачке дипломатије.

Помоћник министра спољних послова Здравко Понош каже да не очекује уцене од Вестервелеа, већ подсећа да Немачку и Србију везује и низ других питања. На списку саговорника шефа немачке дипломатије налази се и лидер напредњака Томислав Николић, као и лидери ЛДП и Г17 плус. Из Берлина је званично најављено да ће Вестервеле посетити Балкан да би промовисао мирно решење за Косово и реформе које тражи ЕУ.

- Министар ће током пута нагласити важност безбедности и стабилности на западном Балкану за целу Европу у контексту европске перспективе коју влада Немачке види за цели регион - рекао је јуче Андреас Пешке, портпарол Вестервелеа.

Поред званичних састанака, Вестервеле ће се у Београду састати са младим дипломцима са којима ће разговарати о изгледима Србије, а у Приштини ће се обратити парламенту и нагласити подршку Немачке за „независни и демократски развој Косова“.

Промене у САД неповољне по Београд

Америчка администрација претрпела је прошле недеље важне кадровске промене, а за нас је најзначајније да на место првог човека задуженог за Балкан долази Тина Кајданов, позната по својим антисрпским ставовима, иначе први амерички амбасадор у Приштини и жена за коју се сматра да је својом агилношћу веома допринела доношењу косовске декларације о независности.
- Кајданова је још из деведесетих, када је била Холбруков сарадник, позната по томе да иза сваког проблема види „српски национализам“ или „српску пропаганду“. Њен избор за ДАС-а (заменика помоћника државног секретара за Европу и Евроазију) није добар за Србију јер она никада није скривала ни симпатије ни, што је још важније, антипатије према државама - коментарише за „Блиц“ Обрад Кесић и подсећа да је током рата у БиХ Кајданова у свом кабинету држала велику шаховницу на зиду.

(Блиц)

 

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]