уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Право je Русије да користи војску ван својих граница
Хроника

Право je Русије да користи војску ван својих граница

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. новембар 2010.

Право председника Русије да користи војску ван граница земље у екстремним случајевима није у противречности с европским и међународним нормама. То сматра Венецијанска комисија Савета Европе. Њена делегација је ове недеље боравила у Москви. Европска комисија за демократију кроз право, познатија је по називу града у којем се окупља, као Венецијанска комисија. То је консултативни орган Савета Европе за уставно право.

Европски парламентарци су од пролећа ове године пажљиво проучавали измене руског закона „О одбрани“. Да би направили анализу документа одржали су низ састанака и имали су консултације с руским парламентарцима у Москви.

Подсетићемо на то да је крајем прошле године Државна дума донела председнички нацрт закона, који дозвољава да се под контролом чланова парламента војни контингент оперативно упути у иностранство. Он је усмерен на заштиту интереса државе и њених грађана. То је нормална пракса, која се примењује у многим земљама и у томе нема ничег неприродног, истакао је председник Венецијанске комисије Ђани Букико на сусрету с руским сенаторима.

Уношење ових корекција у закон „О одбрани“ представља важан корак напред. Ми поздрављамо приврженост руских власти поштовању међународног права у овој области. Важна је и чињеница да ће се војне операције у иностранству одвијати под контролом парламента. У неким европским земљама ствари су потпуно супротне, - пожалио се Ђани Букико.

Треба рећи да су закони и раније предвиђали примену оружаних снага у иностранству, али искључиво у борби против међународног тероризма или за учествовање у мировној делатности. Горњи дом Руског парламента је већ имао прилике да донесе овакве одлуке. Тако је у јулу 2006. године након убиства радника амбасаде Русије у Ираку председнику дозвољено да ван граница руске територије користи јединице специјалне намене.

У последње време је геополитичка ситуација у свету врло променљива. Оружани конфликти су често кратког даха и одлуку о учествовању војске треба донети оперативно. Сад Москва може брзо да упути војску и иностранство ради одбијања напада на руске војнике, лоциране ван граница земље. Војници ће заштитити и грађане Русије који су доспели у невољу у иностранству. То се између осталог, тиче и операција у борби против морских пирата.

Узгред речено, Русија је већ користила нови закон. Поморска флота учествује у међународној мисији у борби против сомалијских пирата. Почевши од 2009. године у Аденском заливу је било преко двадесет руских бродова, укључујући и адмиралску крстарицу „Петар Велики“. Морнари су ослободили заробљени руски танкер „Московски универзитет“ и ухапсили су укупно 38 пирата.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер