четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон: Да је Србија као Италија у Београду би било 2.190 заражених коронавирусом, а не 219; Украли смо недељу дана
Хроника

Предраг Кон: Да је Србија као Италија у Београду би било 2.190 заражених коронавирусом, а не 219; Украли смо недељу дана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. март 2020.

 "Ми се сада налазимо на стрмом успону епидемије, што је уобичајено. Са свим мерама та стрмост неће бити таква, по природном току у четвртој, петој, евентуално шестој недељи се долази до максимума. Код нас ће то највероватније бити пета или шеста недеља. У овој недељи је најважније да успоримо епидемију и да смањимо контакте", казао је епидемиолог Предраг Кон.

Он је казао готујући јутрос на ТВ Прва да сада имамо више преминулих, али и више људи на респиратору - пре два дана, истиче, имали смо 25 људи, сада их је 40 на вештачким плућима.

- Сада већ имамо нове кандидате за респиратор, а свако ко је на респиратору је животно угрожен - то зависи много од тога да ли су стављени у право време на респиратор и, наравно, од њихових година и тешких хроничних болести - истакао је др Кон и додао да ако је неко млад на респиратору, ризик је знатно мањи.

Кон је појаснио да им је циљ да што мање старијих дође до фазе респиратора. Због тога истиче да су важне мере, те да сматра да је то сада свима јасно.

"Заштитили смо најстарије"

Када се погледа просек година заражених, види се да нема много оних из најстарије популације. Да ли су мере донеле резултате?

- Чињеница је да су мере учиниле то да немамо најстарије. Спречили смо контакте са старијима. У Београду је готово 65 одсто у узрасту од 25 и 55 година, тако да у групи старијих од 80 година имали смо само двоје на респиратору. Несумњиво да смо заштитили најстарије - каже доктор.

Он истиче да су у овој ситуацији посете старијима од стране деце који имају и најмање симптоме респираторне инфекције неприхватљиве.

Италија и Србија - украли смо недељу дана

- Кад поредимо Србију са Италијом у 22. дану, ми смо уштедели неких седам дана. Ми имамо и десет пута мањи интензитет вируса него што су они имали у 22. дана. Десет пута се повећао број заражених код њих у трећој недељи, видећемо како ће код нас бити у четвртој - појашњава епидемиолог.

Кон је то и пластично појаснио: Да бисмо били као Италија, што се надамо да нећемо ни бити, ми бисмо у Београду имали 2.190 случајева већ сада, у односу на 219 колико их је заражено у главном граду.

Ко ће бити тестиран?

На питање новинара ко треба да се тестира и шта нам доноси период повећаног тестирања епидемиолог одговара:

- Повећано тестирање ће открити блаже случајеве да можемо да их изолујемо како не би ширили заразу. Ми вршимо обуку медицинских сестара по домовима здравља за тестирање.

Каже, тестираћемо све који излазе из изолације и мораће да имају дупли негативни тест.

- То повећава дистрибуцију и све мора да иде брже. То је нешто што ћемо урадити у ходу, јер немамо времена за прављење неког новог начина. Исто као што смо радили са Торлаком, радићемо и са брзим тестовима. Најважније је да се тестирају они који имају симптоме, па онда контакти који су били са неким ко је позитиван, затим они који долазе из иностранства, они који излазе из изолације, из карантина и самоизолације. Да нам не би промакли они који немају симптоме - истиче Кон.

Он појашњава да су много научили од кинеских стручњака који су већ недељу дана у Србији.

Како су кинески стручњаци описали епидемију?

- Лично сам имао четири сата могућности да разговарамо. Са свим колегама су разговарали, мора се схватити да нисмо сви истог тренутка били заједно. Ми сазнајемо све преко Кризног штаба. Најважније је оно што су они говорили о току епидемије, да ће врхунац бити пета и шеста недеља, па затим нам следи четири недеље спуштања и онда када не забележимо ниједан случај, још тих 28,30 дана док потпуно не нестане - објашњава овај стручњак.

За крај, он каже да је недвосмислено то да има веру да "можемо обуздати ову неман".

- Ове мере несумњиво дају резултате, имам веру у њих. Имам веру да ће дисциплина бити максимална, тестирање је важно, али је важно да немамо даљих контаката. Направићемо план и обухватићемо што више људи, али свака изолација таквих са благим симптомима спречиће преношење - закључује Предраг Кон.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер