четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон: Могло је да буде мање преминулих, не верујем да ће други талас на јесен захтевати увођење ванредног стања
Хроника

Предраг Кон: Могло је да буде мање преминулих, не верујем да ће други талас на јесен захтевати увођење ванредног стања

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2020.

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је да верује да се Србија неће уводити ванредно стање у случају избијања другог таласа коронавируса, на јесен.

Он је за ТВ Прва рекао да је забринут због могућности појаве другог таласа епидемије, али додаје да би на јесен здравствени систем требало да буде знатно спремнији.

"Све треба да припремимо као да ће да буде (другог таласа). Морамо да чувамо здравствени систем, не смемо више поново да га цео дамо за KОВИД-19, јер ћемо у супротном имати озбиље последице", рекао је Кон и подсетио да је у претходном периоду здравство функционисало само за најхитније случајеве.

Кон сматра да би без увођења ванредног стања вирус у трећој и четвртој недељи ушао у сваку болницу и домове за старе особе. Како је истакао, у укупној организацији било је и грешака због којих је могао да буде 60 мртвих мање, али да је увођење рестриктивних мера било неопходно.

"Имали би потпуно незамисливу ситуацију. Имали бисмо масивни прилив оболелих на здравствени систем, који би пукао. Људи би умирали у старачким домовима, јер не би имали где да их збринемо. Ја сам поменуо број од 1.000 мртвих (да није било ванредног стања), верујте то је најнижа бројка о којој може да се говори. Нека ме нападају, нека о томе буде јавна расправа, тврдим да без ванредног стања нисмо могли да се одбранимо", казао је Кон.

Он је навео да би у сличним ситуацијама уместо ванредног стања мога да се прогласи ванредна ситуација, али само ако је систем унапред припремљен и постоје довољне залихе медицинске опреме.

Епидемиолог је оценио и да ће следећа недеља "могла да буде опасна", а да се тренутно очекује да се деси неколико спојених дана када неће бити бележени смртни исходи узроковани ЦОВИД-19.

Коментаришући јучерашњи дан, први током ког није било смртних случајева у Србији од KОВИД-19 након више недеља, Кон је рекао да је очекивао "да ће тај дан доћи раније", као и да, нажалост, у блиској будућности очекује још преминулих од последица коронавируса.

Како је истакао, очекује да ће се вирус преко лета јављати спорадично.

"Слаби могућност његовог преношења, али то нема везе са самим вирусом него са годишњим добом. Што се тиче самог вируса су неке чињенице које, међутим, спадају у утисак. Немају никаквих доказа да је вирус ослабио у смислу да се генетски променио па изазива слабије обољење", изјавио је.

Додао је и да је тешко оцењивати и поредити број умрлих пре него што се на светском нивоу не успостави заједничка методологија по којој ће се оцењивати колико је тачно преминулих од ЦОВИД-19 у државама које трентутно имају своје појединачне методологије.

Раније данас, заменица директорке  Института Србије за јавно здравље "Милан Јовановић - Батут" Дарија Кисић Тепавчевић навела је да су за преношење коронавируса у Србији тренутно најризичнији затворени простори у којима људи проводе више сати, попут радних колектива.

Јуче подсетимо у Србији није било смртних случајева изазваних коронавирусом, што је први пут након 53 дана. Укупан број преминулих је 237 док је присуство вируса у Србији потврђено код 11.024 особе.

(Бета, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер