субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Предраг Кон: Нема више времена за опуштање, позивам надлежне да почну да контролишу да ли грађани поштују мере и препоруке Кризног штаба
Хроника

Предраг Кон: Нема више времена за опуштање, позивам надлежне да почну да контролишу да ли грађани поштују мере и препоруке Кризног штаба

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јул 2020.

Епидемиолог Предраг Кон позвао је надлежне да почну да контролишу да ли грађани поштују мере и препоруке републичког Кризног штаба у борби против ширења епидемије коронавируса и додао да нема више времена за опуштање.

Кон је за телевизију Б92 рекао да "крива" не сме да крене навише, већ да треба да стагнира и да ускоро крене наниже. Он је навео да је ношење маски једини начин за спречавање ширења заразе.

Кон је казао да су мере све време биле на снази и да је бесмислено тражити ко је кривац за пораст броја заражених.

"Мере су све време биле на снази, препоруке су биле врло јасне и врло гласне. Биле су мере и утакмице, ту се добро зна ко је одговоран што то није поштовано", навео је епидемиолог.

Др Кон је за Тв Б92 рекао да смо тренутно на самом врху када је епидемиолошка крива у питању и да се та крива сада стабилизује, посебно у Београду. "Већ пети дан смо у том врху и никако да почне да опада", рекао је Кон.

Он је рекао да се број прегледа, као и позитивних тестова смањује, али јако споро. Додаје да је спречено да раст буде нагао, али да се и даље не види пад.

Како каже, ово је дуготрајна мера и дуготрајни начин решавања ове ситуације. "Ми смо сада исцрпели мере, сада долази до оштре контроле", рекао је др Кон.

Апеловао је на све државне службе и инспекције да помогну и да санкционишу прекршаје."Имамо људе који су у кућној изолацији, али не поштују изолацију“. Како је рекао, ако неко прекрши самоизолацију, минимална казна је 50 хиљада динара и иде до 150 хиљада, према појединцу.

"Ја никоме не желим казну, али морамо да схватимо да се вирус одржава и морамо да га сузбијемо. Контрола мора да буде строга, не смемо ништа да чекамо. Нема више молби, крените у контролу", нагласио је епидемиолог Предраг Кон.

"Не могу колеге лекари да седе у скафандерима и трпе стравичан пристиак, а да истовременно инспекцијски органи седе, то не иде паралелно", наглашава др Кон.

"Такође, сви ми заједно морамо да обезбедимо да вирусу дамо што мање простора, а то можемо само ношењем маски или - да се поново затворимо, нема ту неког великог избора", рекао је др Кон за Б92.

"Код заразних болести имате лечење, изолацију и карантин. Ми карантин сад зовемо самоизолација, а карантин је нешто друго. Ми не можемо да спроведемо карантин само са пријавом и проглашењем епидемије, мора да се проглашава ванредно стање. То нам не треба, ми можемо ово да пребродимо без тих рестриктивних мера", објаснио је епидемиолог.

Он је скренуо пажњу на окупљања и журке по становима и да је јасно да у приватним условима не може да се контролишу окупљања, већ да је ту потребна свест. Кон је додао да разуме све људе који имају повод за славље, али да морају да схвате да та радост може лако да се преокрене.

(Бета, Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер