четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Представници Европског парламента и представници посланичких група у српском парламенту почели онлајн консултације о унапређењу изборних услова
Хроника

Представници Европског парламента и представници посланичких група у српском парламенту почели онлајн консултације о унапређењу изборних услова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. април 2021.

 Представници Европског парламента и представници посланичких група у српском парламенту почели су онлајн консултације о унапређењу изборних услова у Србији.

Посланици Европског парламента Тања Фајон и Владимир Билчик су у 12.00 почели разговоре са посланицима Српске напредне странке Александром Мартиновићем и Сандром Божић, а сат времена касније и са посланицима Социјалистичке партије Србије Ђорђем Милићевићем и Жарком Обрадовићем.

Консултације са парламентарним странкама требало би да буду готове до 22. априла, али је трећа по снази парламентарна група – СПАС Александра Шапића – раније саопштила да неће учествовати у разговрима којима посредују странци, а иста порука стигла је и из Покрета социјалиста Александра Вулина.

„Представници ЕП су тражили ту, такозвану припремну фазу. Ја сам тражио да се одмах почне са дијалогом, али су они одлучили да у априлу и мају буде припремна фаза. Они ће од данас до 22. априла водити консултације са представницима посланичких група“, рекао је председник парламента Ивица Дачић новинарима у Скупштини Србије, која је покровитељ међустраначког дијалога.

После 22. априла, европосланици ће наставити консултације са ванпарламентарним странкама, пре свега саопозицијом која је бојкотовала изборе и која је и иницирала дијалог уз посредовање чланова Европског парламента.

Дачић је рекао и да би 7. маја требало да буде информисан о исходу консултација, након чега разговори улазе у другу фазу.

„Тада ћемо се договорити како ће почети међустраначки дијалог. Та динамика није моја већ ЕП, ја сам желео да то што пре почне“, навео је Дачић.

Изразио је наду да ће представници Европског парламента у неком тренутку моћи и да дођу у Београд, односно да би међустраначки дијалог могао да се настави уживо у јуну.

Дачић је рекао и да би 26. априла требало да се састане са странкама које не желе посредовање странаца, односно представника Европског парламента, као што су Српска радикална странка, покрет Доста је било, СПАС, Демократска странке Србије…

Дачић је рекао да жели да се дође до најприхватљивих решења која би омогућила да сви учестувују на изборима.

„Не треба нико да очекује да ће ЕП да неког натера притиском на неке услове. Наше је да разговарамо, отворени смо за све предлоге“, рекао је Дачић.

Он је навео и да од странака које себе воле да зову јединим опозиционим, групације око Драгана Ђиласа и око Вука Јеремића, није добио никакве платформе.

Шеф посредника Европског парламента Владимир Билчик у дијалогу о унапређењу изборних услова у Србији изјавио је раније да је међупартијски дијалог „један од кључних приоритета“ на путу Србије ка чланству у ЕУ.

Опозиционе странке нису досад успеле да се усагласе о јединственом деловању у преговорима око изборних услова. Досад јавно изнети захтеви углавном се своде на то да би медији требало да буду слободни, да не би требало да буде функцинерске кампање, нити злоупотреба бирачког списка, као и да би бирачки одбори требало да буду професионализовани.

Но, будући да је председник Републике Александар Вучић раније најавио да би ванредни парламентарни избори требало да се одрже у априлу 2022. године, питање је колико тога ће моћи да буде договорено, а тек колико и имплементирано до тад.

Дијалог власти и опозиције одржан је и прошле године пред парламентарне изборе на Факултету политичких наука прво уз посредовање Фондације за отворено друштво, а затим и уз посредовање Европског парламента.

Тада је договорено да буде наастављен након одржавања избора који је део опозиције бојкотовао.

(Бета-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер