петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Премијер Шведске: Србија стаје у ред иза Исланда и Хрватске
Хроника

Премијер Шведске: Србија стаје у ред иза Исланда и Хрватске

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. децембар 2009.

Србија је направила историјски корак одлучивши да аплицира за чланство у ЕУ, цитира Дневник изјаву премијера Шведске, која председава ЕУ, Фредерика Рајнфелта, и подсећа да ће председник Србије Борис Тадић предати сутра, у Стокхолму захтев за кандидатуру Србије за пријем у чланство у Европској унији.

Премијер Шведске Фредерик Рејнфелт оценио је у саопштењу да је "Србија направила историјски корак одлучивши да аплицира за чланство у ЕУ".

"Са задовољством ћу примити председника Србије Бориса Тадића у Стокхолму 22. децембра, када ће званично бити поднет захтев", навео је Рејнфелт у саопштењу.

По речима амбасадора Србије у Стокхолму Нинослава Стојадиновића, добро је познато да се Шведска дуги низ година залаже за проширење ЕУ на земље Западног Балкана.

Круна свега је шведско председавање ЕУ, за време којег је донето неколико значајних одлука, од либерализације визног режима за грађане Србије до деблокаде Прелазног трговинског споразума, а као круна ће доћи апликација за чланство у ЕУ.

"Подношење кандидатуре снажно подржава у овом тренутку најмање 20 земаља Уније", рекао је Стојадиновић, наводећи да оне сматрају да је и овај термин добра основа да се, почетком шпанског председавања Унијом, предузму и наредни кораци у европским интеграцијама Србије како би у догледно време добила и статус кандидата.

Амбасадор тврди да бисмо тиме, "и формално и суштински, надокнадили заостатак у односу на неке друге земље региона, које су пре нас аплицирале, па и постале кандидати за чланство у ЕУ, и нашли бисмо се у тој композицији одмах иза Хрватске и Исланда".

Известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин већ је најавио у Бриселу да ће захтев Србије бити размотрен после Божића.

Без обзира на то када ће Савет министара Европске уније од Европске комисије затражити мишљење о апликацији Србије за чланство у ЕУ, шеф Делегације ЕК у Београду Венсан Дежер рекао је да би већ сада требало размишљати о признавању статуса кандидата и припремати се за почетак преговора с Бриселом, пише Дневник.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер