Početna strana > Hronika > Premijerka nudi razgovor, "Ujedinjeni protiv kovida " poručuju - kad prestane omalovažavanje
Hronika

Premijerka nudi razgovor, "Ujedinjeni protiv kovida " poručuju - kad prestane omalovažavanje

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 06. avgust 2020.

Posle izjave premijerke Ana Brnabić da je spremna da razgovara sa potpisnicima peticije Ujedinjeni protiv kovida kada bi joj rekli ko je njihov predstavnik. Ukupno 2.877, koliko ih je i potpisalo peticiju, lekara oglasilo se novim pismom u kom, između ostalog, navode da su otvoreni za razgovor, ali pošto predsednica Vlade prestane da ih omalovažava i osudi napade na njih.

Peticiju lekara Ujedinjenih protiv kovida predsednica Vlade Srbije najpre je ocenila kao napad na predsednika Srbije. Kada se broj potpisnika peticije promenio, odnosno sa 1.200 povećao na 2.877, promenio se i ton premijerke.

"Ja sam spremna sa bilo kim, tako i sa tim ljudima, kada bi mi rekli ko je njihov predstavnik, nemam s tim nikakav problem", rekla je Ana Brnabić.

Lekari još nisu došli na razgovor, ali su premijerki Brnabić poslali otvoreno pismo, u kom između ostalog navode: "Rekli ste da biste rado razgovarali sa nama kada biste znali ko su nam predstavnici. To je još jedan pokazatelj da niste dobro razumeli ono što je napisano. Neće nam biti teško da vas podsetimo da u proglasu piše da ne postoje formalni organizatori i da on pripada svim potpisnicima. Ako ste baš motivisani za razgovor, predlažemo vam da krenete redom od A, na dole, ili od Ž na gore. Što se nas tiče, mi ćemo biti spremni na razgovor tek kad prestanete sa omalovažavanjem i kad javno osudite sav dosadašnji pritisak na kolege i zaštite ih, kao premijer svih građana."

Brnabić je ranije srpske lekare iz dijaspore pozivala da pomognu u krizi, međutim sada kaže da nije sasvim sigurna koliko lekari iz dijaspore, koji su potpisali peticiju, razumeju srpski zdravstveni sistem.

"Neću čak ni govoriti o tome koji je tu broj ljudi u odnosu na broj doktora, tu ima i dosta njih iz dijaspore, koji su otišli iz Srbije, nisam sigurna da mogu da pričaju kakav je naš sistem", poručila je ona.

To što rade u inostranstvu ne znači da su manje stručni, odgovaraju potpisnici iz dijaspore.

"Najviše to volim kad kažu - žive u dijaspori, kao da je to razlog da nas diskredituju. Ja živim u dijaspori, ali ta činjenica da ne radim u Srbiji koja me je obrazovala je poraz države, ja sa doktoratom epidemiologije iz svetskog centra smatram da mogu samo da pomognem", kaže epidemiolog iz Holandije Ivana Prokić.

Lekari iz dijaspore navode i da su se, tokom epidemije, neki od njih obratili kabinetu Ane Brnabić, uz inicijativu da stručno pomognu, kako kažu, nažalost, to im nije omogućeno.

(N1) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner