Хроника

Прес: Боље пораз у УН, него договор са ЕУ и САД!

Штампа
четвртак, 12. август 2010.

Влада Србије неће пристати на било какав договор са кључним чланицама ЕУ и САД у вези с резолуцијом поводом одлуке Међународног суда правде коју смо поднели УН, сазнаје Пресс у врху власти.

Процена власти је да би пораз на Генералној скупштини УН био мање штетан по дипломатску борбу за очување Косова него договор са најутицајнијим чланицама ЕУ и САД око нове резолуције.

Због овакве процене српска власт је уверена да ће западне земље које подржавају независност Косова покушати разним политичким и економским притисцима да натерају Србију да одустане од свог предлога у УН.

Према речима саговорника Преса из врха власти, Србија ће бити суочена са три избора пред седницу Генералне скупштине УН која ће бити одржана половином септембра.

Он додаје да је Србија изненадила многе својом дипломатском акцијом, јер није мали број оних који су очекивали да ћемо после одлуке МСП-а једноставно одустати од Косова.

- Многи су се поколебали! Успели смо да гласање у УН представимо као избор између признања Косова или подршке резолуцији Србији која не говори о Косову, већ много више о осуди сецесионизма уопште! Зато многима, нарочито земљама Трећег света, неће бити лако да буду против предлога Србије. Гласање у Генералној скупштини УН затвара причу о Међународном суду правде и и какав год текст резолуције да на крају буде усвојен, он неће поздравити независност Косова - истиче извор Пресса.

- Једна је могућност да обезбедимо већину за нашу резолуцију. Али, како је изјавио министар Вук Јеремић, то је готово немогућа мисија. Друга опција јесте да у договору са Великом Британијом, Француском и САД изменимо текст наше резолуције и избацимо „спорне делове": да је сецесија неприхватљива и да тражимо наставак преговора о статусу Косова. Међутим, то за Србију није прихватљиво, јер ако бисмо пристали на то, показали бисмо оним земљама које снажно стоје на нашој позицији и које нису признале Приштину да смо ми одустали од одбране Косова - истиче извор Пресса.

Према његовим речима, трећа опција јесте да Србија изгуби на гласању у УН, односно да не добије довољну подршку чланица Генералне скупштине.

- Ако и изгубимо, процењујемо да ће то бити „за мало". Међутим, у случају пораза имаћемо ситуацију у којој је једна Србија изгубила од најмоћнијих земаља света које су морале да искористе сву своју снагу да би спречиле преговоре о статусу Косова. И верујемо да ће управо коришћење толике и такве силе против Србије изазвати анимозитет код оних земаља које размишљају да признају Косово и да после то неће урадити! Такво понашање Запада само ће учврстити став Русије, Кине, Индије, Бразила и других да не признају Косово. Зато је за Србију можда и боље да изгуби у УН него да се договори са ЕУ и САД - објашњава саговорник Пресса.

Према његовим речима, „само ако останемо чврсти, земље које подржавају Косово први пут ће морати с нама озбиљно да преговарају".

Када су после одлуке суда у Хагу и изостанка очекиваних масовних признања Косова удариле у зид, кључне чланице ЕУ и САД неким другим методама покушавају да натерају Србију да сама одустане од гласања у УН. А од тога не одустајемо - додаје извор Преса.

(Прес)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]