петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Професор Слободан Савић, један од потписника отвореног писма лекара: Некоректне и увредљиве изјаве представника власти и Кризног штаба, да мени 2.000 студената каже да радим лоше, преиспитао бих своје поступке
Хроника

Професор Слободан Савић, један од потписника отвореног писма лекара: Некоректне и увредљиве изјаве представника власти и Кризног штаба, да мени 2.000 студената каже да радим лоше, преиспитао бих своје поступке

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2020.

Професор Слободан Савић, специјалиста судске медицине и један од потписника отвореног писма које су упутили Влади Србије доктори незадовољни начином на који се Кризни штаб носи са епидемијом корона вируса, каже за Данас да он ниједног тренутка није имао дилему да ли да потпише овај документ, оцењујући истовремено изјаве представника власти и кризног штаба да иза свега стоји политика као некоректне и увредљиве.

– Покретачи овог писма су управо незадовољни лекари који су лечили оболеле од ковида 19, од којих су бројни били моји студенти. Питање одговорности чланова Кризног штаба само је један део петиције, док је једна од основних њених порука да у борби против ковида сви морамо бити уједињени, на челу са лекарима који широм земље раде у ковид болницама – каже Савић.

Саговорник Данаса сматра да би они којима је петиција упућена требало врло озбиљно да је размотре и схвате као добронамерну сугестију лекара без икакве политичке конотације.

– Да мени 2.000 студената каже – професоре, радите лоше, ја не бих напао студенте и омаловажавао их, него бих саслушао шта ми поручују и преиспитао своје поступке – додаје Савић, с којим смо разговарали у петак. У међувремену број потписника је порастао и јуче по подне било их је скоро 2.500.

Они захтевају између осталог тражи да се утврди тачан број оболелих и преминулих од корона вируса, као и да се истражи да ли су подаци о корона вирусу у Србији намерно заташкавани.

У прогласу се такође наводи да Кризни штаб треба да преузме одговорност за штету коју је ширење епидемије учинило али и да се формира нови кризни штаб који би, како се наводи, „чинили експерти са доказаним стручним и моралним квалитетима“. На крају, захтева се и да се „стане на пут застрашивању и политизацији који и иначе, а нарочито у епидемији, ометају добру праксу и нарушавају лично достојанство здравствених радника“.

На другој страни, представници власти поручују да једини захтев који разумеју из отвореног писама јесте да се сви придржавају противепидемијских мера, а премијерка Ана Брнабић још тврди да иза свега стоји напад на власт а не на Кризни штаб.

– Веома је некоректна изјава премијерке Ане Брнабић да иза свега стоји напад на председника Вучића који ни директно ни индиректно није поменут у тексту писма. Истовремено, чујемо да није у реду да се напада Кризни штаб који је донео противепидемијске мере. Ради се о једној замени теза. Управо на почетку отвореног писма стоји да је замерка што су мере нагло укинуте и што су дозвољене утакмице и остала масовна окупљања. Штавише, пре наглог погоршања епидемијске ситуације од неких чланова Кризног штаба чули смо да је вирус ослабио и да људи треба да се заражавају, што су неки можда и послушали – наводи Савић. Осврћући се на ранију изјаву докторке Дарије Кисић Тепавчевић да међу потписницима писма нема епидемиолога и инфектолога, Савић каже да се ради о увреди.

– Изјава докторке Кисић изазвала додатни револт међу лекарима и у извесној мери и допринела овом повећању броја потписа у кратком временском периоду – закључује Савић.

Притисци на медицинаре

Отворено писмо Влади Србије објављено је у понедељак, а иза њега стоји неформална група Уједињени против короне. Са повећањем броја лекара који су потписали отворено писмо, појавили су се и појединачни примери притисака на медицинаре.

Тако је докторки Саши Љуштини, запосленој у ГАК Вишеградска, наложено да испразни своју канцеларију, а речено јој је и да неће учествовати у унапред заказаним операцијама. Докторка Љуштина рекла је за Данас да због свега што је доживела, да се плаши и да не жели да остане на свом радном месту.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер