среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радован Јелашић: Инфлација у Србији седам одсто
Хроника

Радован Јелашић: Инфлација у Србији седам одсто

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. децембар 2009.

БЕОГРАД – Инфлација у Србији крајем године достигла је седам одсто, што је испод циљаних осам одсто у 2009. години, а са постојећом економском политиком инфлација не би требало да представља већи проблем ни у 2010. и 2011. години, изјавио је гувернер Народне банке Србије (НБС) Радован Јелашић.

Јелашић је на конференцији за новинаре напоменуо да је у последњих седам месеци инфлација у Србији била „једнака нули”, указујући да су цене под контролом државе у овој години порасле око 15,5 одсто, при чему су само нафтни деривати поскупели за 6,2 одсто.

Он је указао да је од почетка године забележено успоравање инфлације и оценио да је стабилност цена пре свега резултат ниске тражње, пада цена хране, али и рестриктивног карактера монетарне политике.

Јелашић је нагласио да се у првом тромесечју наредне године очекује инфлација од око 2,3 одсто, највише као последица раста регулисаних цена, односно струје, нафтних деривата и цигарета.

Према његовим речима, у наредном периоду вероватнија је даља релаксација монетарне политике, а релаксација ће бити обазривија с обзиром на неизвесност у погледу кретања цена нафте на светском тржишту, раста регулисаних цена и опоравка тражње.

Објашњавајући разлоге смањења референтне каматне стопе НБС са 10 на 9,5 одсто, Јелашић је навео да је то учињено, јер је успешно окончана друга ревизија аранжмана са ММФ-ом, инфлација у четвртом кварталу нижа је од очекиване, као и због тога што се у првом кварталу 2010. очекује инфлација испод границе циља од шест одсто за целу наредну годину.

Јелашић је оценио да су ти фактори утицали дезинфлаторно, због чега је Монетарни одбор одлучио да смањи референтну камату, напомињући да су инфлаторно деловали финансирање дефицита крајем године, мањим делом од продаје записа трезора, а већим због повлачења депозита државе из НБС, као и због флуктуације курса динара.

Даља релаксација монетарне политике у зависиће од кретања инфлације, стопе раста БДП-а, прилива директних страних инвестиција и кредитног рејтинга земље и других фактора, рекао је јелашић.

Наредна седница Монетарног одбора одржаће се 12. јануара 2010. године.

Претходно је референтна каматна стопа 5. новембра смањена са 11 на 10 одсто. Почетком ове године та стопа је била 17,75 одсто. Референтна каматна стопа има улогу сигнализирајуће и полазне каматне стопе, пошто се висина основних каматних стопа на новчаном тржишту утврђује према висини те стопе.

То је стопа по којој НБС продаје благајничке записе пословним банкама са обећањем да ће их откупити за 14 дана.

Србија ће данас повући другу траншу кредита од ММФ-а у износу од око 350 милиона евра, чиме ће укупни износ повучених средстава достићи 1,13 милијарди евра, изјавио је такође гувернер Народне банке Србије.

Јелашић је истакао да ће тиме девизне резерве НБС порасти на 10,5 милијарди евра.

Гувернер је подсетио да је Србија до сада у оквиру стенд- бај аранжмана са ММФ-ом вредног укупно 2,87 милијарди евра, повукла око 790 милиона евра.

Јелашић је најавио да ће Мисија ММФ-а поводом нове ревизије аранжмана у Србију доћи у другој половини фебруара, као и да се повлачење нове транше средстава од око 350 милиона евра планира за мај следеће године.

Према његовим речима, повлачењем тих средстава Србија ће доћи на 300 одсто квоте у ММФ-у после чега се на средства те финансијске институције плћа већа камата. тако да би требало урадити све да после тога не буде додатног повлачења.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер