Хроника

Рајнер Штинер: Немачка жели Србију у ЕУ

Штампа
недеља, 08. август 2010.

Немачка жели Србију у Европској унији, тврди портпарол немачких либерала и експерт за Југоисточну Европу Рајнер Штинер, наводећи истовремено да његова странка сматра непотребном расправу о Косову пред Генералном скупштином УН.

Штинер је нагласио да је званични Берлин признао Косово и да зато не види да постоје отворена питања која би требало да се разјашњавају у УН.

''Немачка, међутим, подржава сва настојања да се између Косова и Србије омогуће миран суживот и конструктивна сарадња'', рекао је Штинер у интервјуу Тањугу, одговарајући на питање о ставу Немачке према нацрту резолуције који је Србија поднела УН.

Говорећи о европској перспективи Србије, Сстинер, политичар из странке шефа немачке дипломатије Гвида Вестервелеа, наглашава да у Немачкој не постоје релеватне снаге које се противе пријему Србије у Унију, али да неоходни критеријуми морају бити испуњени.

'Без испуњавања политичких критеријума напредак ће бити тежак. Ми желимо приступање Србије у ЕУ, јер од тога очекујемо суштинску стабилизацију целог региона. Због тога смо овде увек спремни за помоћ и подршку.Међутим, омекшавања критеријума неће бити'', упозорио је Штинер.

Он је, такође навео да Немачка стоји иза Декларације из Солуна да све земље Западног Балкана могу припадати ЕУ, када испуне критеријуме за то.

Међутим, због политичких процеса у околностима најтеже привредне кризе у немачкој послератној историји и претећег краха заједничке валуте, евра, у центру немачке политике, у овом тренутку, пре је очување способности функционисања ЕУ, него нова чланства, указао је Штинер.

Он је подсетио да је српским политичарима годинама саветовао да своје политичко тежиште поставе на приступање ЕУ, да не би, како је навео, пропустили временски интервал у којем је чланство лакше оствариво.

''То се, међутим, на жалост, није десило у довољној мери'', рекао је Штинер, нагласивши да Србија мора да испуни критеријуме за пријем у ЕУ.

''Србија мора да испуни политичке и привредне критеријуме. Сем тога, Србија мора да регулише своје односе са свим својим суседима, укључујући и Косово", сматра Штинер.

То, како је рекао, не значи обавезно међународно-правно признање Косова, додао је он.

"Ми знамо да је то за Србију врло тежак и болан корак'', рекао је Штинер и подсетио да је управо Немачка за време своје поделе пронашла механизам како је могућа кооперација и сарадња, упркос супротним међународно-правним становиштима.

''Тим путем ће, такође, и Србија морати да пође. Није замисливо да ће ЕУ још једном примити једну земљу с отвореним граничним конфликтима'', рекао је Штинер, који је недавно боравио у Београду.

Штинер је још рекао да би поздравио када би шеф немачке дипломатије ускоро посетио Београд и када би том приликом могао да утврди суштински напредак Србије на путу ка ЕУ.

''То би, нама, европским политичарима, знатно поједноставило пропагирање за чланство Србије ЕУ", закључио је Штинер.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]