четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Расим Љајић: Београдској опозицији криза повод за напад на Вучића
Хроника

Расим Љајић: Београдској опозицији криза повод за напад на Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јул 2020.

 Нисмо ништа урадили што нису и друге земље на свету. Док смо имали рестриктивне мере, критиковани смо што су оне тако ригорозне и обично је навођен пример Шведске, која је имала најлибералнији приступ.

Општа је оцена да се тај шведски модел, нажалост, није показао делотворним – каже за Данас Расим Љајић, министар у Влади Србије, у одговору на питање да ли је попуштање мера уочи избора разлог због којег у овом тренутку у држави влада драматична ситуација у вези са ширењем епидемије, као и да ли представници власти треба да сносе одговорност за такав случај.

Било је и тада јасно, додаје саговорник нашег листа, да се морао направити баланс између борбе против пандемије, што је подразумевало значајна ограничења, и борбе за очување економије, што је значило извесна попуштања.

– Нема земље на земаљској кугли која није била суочена са тим изазовом. Нисмо ни ми измишљали топлу воду, већ смо као и други ишли са постепеним попуштањем, у складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом. Најпознатији светски епидемиолози су говорили да нас други талас очекује на јесен, а заправо смо, на глобалном нивоу, имали само паузу или предах и епидемија је настављена, тако да ми и не знамо да ли је ово још увек прва фаза или је друга стигла прерано. Живот је и у таквим околностима морао да се одвија, да би се смањиле негативне последице на глобалну привреду – каже Љајић за наш лист.

Према његовим речима, Србија није једина земља у којој су се у таквим околностима одржавали избори.

– У Пољској смо у недељу имали први круг председничких избора, пре тога у Француској други круг локалних избора, у Хрватској у недељу имамо парламентарне изборе, после тога у Македонији, а за 30. август су заказани и у Црној Гори. Наравно да је ова кампања због короне била потпуно другачија од свих досадашњих, са далеко мање скупова него раније. Али и ти скупови на отвореном свакако да представљају мањи епидемиолошки ризик од дуготрајног седења великог броја људи у затвореним просторима. Зато је погрешно лопту пребацивати на тај политички терен. Овде или морате имати рестриктивне мере или прећи на мере које подразумевају индивидуалну одговорност, односно заштиту, да би се одвијао какав-такав нормалан зивот. Трећа опција је комбинација ова два модела, што већина земаља укључујући и нашу и примењује – истиче Љајић.

Посета премијерке Србије Ане Брнабић Новом Пазару, пре неколико дана, прошла је у врло лошој атмосфери због начина на који је одговарала на питања новинара у вези са критичном ситуацијом која је захватила тамошње грађане.

Питали смо стога Расим Љајића да ли верује да је истина то што је председница Владе говорила да је ту реч о политизацији или о реалној опасности и врло лошим условима за лечење.

– Невероватан ми је степен површности којим су се пратили догађаји из Пазара у Београду, посебно у опозиционом делу јавности. Наравно да је стање много тешко, јер има пуно инфицираних који су се, у великом броју, са симптомима упале плућа, у кратком временском периоду јавили у болницу. Ни много сређенији здравствени систем од пазарског то не би издржао. Други моменат је недостатак одговарајућих кадрова, што је хронични проблем свих оваквих средина, а посебно што је део медицинског кадра остао ван строја због инфекције. Дакле, проблем није настао због недостатка опреме или лекова, већ због кадровског дефицита. Наравно да је ту било и неки организационих слабости – одговара Расим Љајић.

Истиче да је „потпуно погрешно ван овога тражити разлоге за ову кризну ситуацију. Никада више средстава није уложено у Општу болницу у Новом Пазару него у протеклих пет до шест година. И даље треба да се улаже, јер имамо нека одељења која су саграђена пре 50 или 60 година. Сада је израђен пројекат потпуне реконструкције највећег дела болнице чија је вредност 30 милиона евра и који ће се финансирати из Канцеларије за јавна улагања. Саосећам са сваким човеком који је изгубио неког свог у овој епидемији, имам емпатију према сваком коме је оболео неко од ближњих и који су са правом забринути за њихово здравље. Ти људи имају право да кажу шта год хоће, били у праву или не. Међутим, у оној групи људи, верујте ми, најмање је било таквих“, каже Љајић.

Видео сам једну жену, наставља он, којој је муж хоспитализован, нажалост прекјуче је умро…

– Видео сам момка који тражи да му оца хитно пребаце у Београд… Скоро сви други су изражавали незадовољство из неких других разлога. Протест је свакако био комбинација незадовољних људи који су неорганизовано дошли на скуп и политички организованих опозиционих групација. То ће вам сваки Пазарац потврдити, јер се мање више сви познајемо. Нису они дошли да звижде Брнабић и Лончару већ руководиоцима болнице и против локалне власти. Премијерка и министар су само били добар повод. А онда је опозиција у Београду покушала да користи та дешавања за напад на Вучића, као да су они више забринути него ми који овде живимо. А као што сам рекао, објективно је за време Вучићеве власти највише уложено у здравствени систем Пазара. Не говорим то зато што сам члан владе или што морам, већ заиста ствари тако стоје – закључује Расим Љајић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер