Početna strana > Hronika > Rasim Ljajić: Radnici ne treba da očekuju mnogo od paketa socijalnih mera
Hronika

Rasim Ljajić: Radnici ne treba da očekuju mnogo od paketa socijalnih mera

PDF Štampa El. pošta
utorak, 11. avgust 2009.

Vlada Srbije formirala posebnu grupu za zaštitu najugroženijih. Paket socijalnih mera do kraja meseca. Preduzimamo mere da ublažimo krizu, ali ne očekujte mnogo, poručio radnicima ministar Rasim Ljajić.

Prvi sastanak posebne radne grupe, koju je Vlada Srbije formirala kako bi se pronašlo rešenje za zaštitu najugroženijih održaće se u sredu, a do kraja meseca najavljeno je i usvajanje paketa socijalnih mera.

"Ovo je pokušaj Vlade da odgovori proaktivno na ono što su bili zahtevi radnika u protestima u protekla dva do tri meseca", rekao je Radio-televiziji Srbije ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

Jedan od predloga tiče se donošenja zakona o povezivanju radnog staža, rekao je Ljajić i istakao da od 1. januara poslodavci neće moći da isplate plate dok ne uplate doprinose.

Nacrtom paketa socijalnih mera, kako saznaje RTS, predviđeno je i da se iz posebnog budžetskog fonda obezbedi jednokratna pomoć od 5.000 dinara za pojedine štrajkače i da se dug poslodavca pretvori u vlasništvo države.

Nove mere kabineta Mirka Cvetkovića uključuju i preispitivanje privatizacija, sprečavanje zloupotreba i privrednog kriminala, saznaje RTS.

Najava novih mera usledila je pošto sindikalni lideri nisu jasno odgovorili da li Srbiju na jesen čeka talas protesta, mada, poslednjih meseci, svakodnevno štrajkuje, u proseku između 25 i 30 preduzeća.

Sindikati tvrde da martovsku platu nije primili 100.000 zaposlenih.

Branislav Čanak iz Sindikata Nezavisnost smatra da sve mere zajedno i svaka pojedinačno znače da je Vlada odlučila da poštuje sopstvene propise.

Ljubisav Orbović iz Samostalnog sindikata kaže da je ove mere trebalo doneti pre par meseci kako bi se demokratski, socijalnim dijalogom rešili problemi.

"U ovom momentu nijedan sindikat nije najavio proteste, ali ljudi su nezadovoljni i pojedinačno rešavanje firmi će stvarati plamenove koji se sada dešavaju", rekao je Orbović.

U Uniji poslodavaca kažu da predložene mere podrazumevaju primenu već postojećih zakona i postavljaju pitanje zašto se do sada nisu poštovali.

Prošle godine, svaki osmi stanovnik Srbije bio je siromašan, što znači da je živeo sa manje od 9.000 dinara mesečno. Od početka godine, broj onih koji žive ispod linije siromaštva povećan je za 60 do 80 hiljada. Sindikalci za sada ne najavljuju masovne proteste, ali upozoravaju da bi, na jesen, masovno mogli da izađu na ulice. 

(RTS)