четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Раскрикавање: Није тачно да Италија има мање умрлих него претходних година
Хроника

Раскрикавање: Није тачно да Италија има мање умрлих него претходних година

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2020.

 Председник ДЈБ-а Саша Радуловић је 31. марта објавио на Твитеру да Италија за прва три месеца ове године има мању смртност него у истом периоду 2017, 2018. и 2019. „Када затворите ЦЕЛУ државу у КУЋНИ ПРИТВОР, онда се свих преко 100 вируса сезоне прехлада и грипа мање шири, па тада старији људи који су болесни од разних тешких болести умиру мање“, наводи Радуловић. Његове тврдње, међутим, нису тачне, показују подаци који су Раскрикавању стигли од италијанског Националног института за статистику (Истат). Према њима, умрлих у Италији од почетка године је више него раније, а нарочито у прве три недеље марта када се тај број удвостручио у односу на прве недеље марта претходних година.

Саша Радуловић је статистику о смрти за претходне три године преузео са сајта италијанског Националног института (Истат).

Ове статистике јесу званичне и могу се наћи на сајту Истата.

Међутим, податке за 2020. годину, према којима је до 31. марта у Италији умрло око 20.000 људи мање (односно 166.407) него претходних година, Радуловић је узео са незваничног сајта италиаора.орг. Овај сајт, међутим, статистику у реалном времену базира на проценама, а не на подацима.

„Механизам реал-тиме статистике је базиран на одговарајућем алгормитму (...) који процесира најскорије доступне податке заједно са процењеном стопом промене и пројекцијама које генеришу наши модели за израчунавање (...)“, наводи се на сајту.

О овом сајту (италиаора.орг) у италијанском Истату не знају ништа, тврде за Раскрикавање.

Новинарку су упутили на званичне бројке о умрлима које убрзано прикупљају од почетка године уз напомену да је реч о броју умрлих из било ког разлога (природна смрт или несрећа), а не само од новог коронавируса.

Истат још увек не располаже готовом, обрађеном статистиком о броју умрлих за прва три месеца ове године за целу државу, већ за отприлике седмину земље (1.084 од око 7.900 општина у Италији). У наредним данима ће се тај број повећавати како се ажурирају подаци.

Од 1. јануара до 21. марта 2020. године у нешто више од хиљаду италијанских општина умрло је (не само од короне већ од свих узрока) 40.244 људи.

Претходних година тај број је био мањи - прошле године у истом периоду у истом узорку општина умрло је 33.575 људи, 2018. је умрло 33.520, а 2017. било је 35.018 преминулих.

Када се, дакле, упореде статистике из ових општина, у прва три месеца 2020. године је умрло 5.000 људи више него у истом периоду сваке од претходних година, па се може очекивати да ће се утицај коронавируса на статистику још више видети како буду пристизали подаци из остатка земље.

Радуловић је у низу твитова тврдио и да је наводно мањи број умрлих у Италији од јануара до марта ове године последица забране кретања.

Да ово није тачно, доказује и чињеница да је јануар за Италију био „миран“ месец - први случајеви коронавируса регистровани су 30. јануара. Прве, мање забране кретања у појединим окрузима уследиле су тек око 20. фебруара, а готово тотална забрана за целу земљу донета је 9. марта.

Управо се у марту, према Истату, највише „осетио“ утицај коронавируса на погубну статистику. Наиме, према упоредним подацима о броју умрлих од 1. јануара до 21. марта за овај део земље, Истат наводи:

„У прва два месеца 2020. године број смртних случајева био је мањи од просечног броја посматраног у истом периоду 2015-2019. Та појава се може приписати смањеном утицају сезонских фактора (климатски услови и епидемија грипа) у прва два месеца. Повећање смртних случајева због свих узрока приметно је тек од краја фебруара и прве недеље марта и концентрисано је у општинама севера и центра где се епидемија највише проширила“, наводи Истат.

Само у периоду од 1. до 21. марта ове године, умрло је 16.216 људи (опет, не само од коронавируса). Од тога је 15.055 било старије од 65 година. У истом периоду 2019. године умрло је 8.054 људи, дакле дупло мање него ове године. И тада је највише преминулих било старије од 65 година - 7.306 њих, тако да се и тај број удвостручио ове године у прве три недеље марта.

Само у округу Бергамо, једном од најпогођенијих епидемијом коронавируса, од почетка јануара до 21. марта ове године умрло је 3.795 људи. Прошле године било их је 1.824, дакле скоро дупло мање.

Од 21. фебруара до данас само од коронавируса у Италији је умрло више од 15.000 људи, а заражено је 124.630 њих, показују данашњи подаци СЗО.

(Раскрикавање)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер