Хроника

Републиканци подржавају Обамину политику у Авганистану и Ираку

Штампа
субота, 21. август 2010.

Линда Гаспарело: Републиканци подржавају политику председника Обаме у Авганистану и у Ираку

О историјском и актуелном значају конгресних избора у САД, посебно ових који предстоје у новембру, и о њиховом утицају на законодавце и америчку спољну политику, говори ко-водитељка телевизијског програма "Хроника Беле куће" Линда Гаспарело.

Гаспарело: "Историјски, спољнополитичка питања нису имала особиту важност на изборима за Конгрес и то датира још од 1893, када су САД постале једна од водећих светских сила. Дакле, од те године до Првог и Другог светског рата, преко хладног и Вијетнамског рата, све до избора 2006, спољнополитичка питања су имала маргиналну важност. Међутим, те године бирачи су били веома незадовољни спољном политиком председника Буша, посебно према Ираку, Авганистану и рату против тероризма. Истичући неопходност тих ратова и опасност од тероризма, председник Буш је допринео укључивању спољнополитичких питања у конгресну предизборну кампању, што је с једне стране био преседан, а са друге председников фијаско, јер је његова странка на тим изборима изгубила. Што се тиче новембарских избора, треба истаћи да смо ми и даље ангажовани у ратовима у Авганистану и Ираку и да ће се та ситуација одразити на њихов исход. Разлог томе је то што бирачи показују велику забринутост за економију и узнемирење тим ратовима, који црпу финансије и слабе америчку моћ."

Глас Америке: Како сада ствари стоје, ко би могао да победи у новембру - републиканци или демократе?

Гаспарело: "На тим изборима кандидати ће се борити за 39 места у Представничком дому, које би републиканци морали да освоје да би преузели контролу, као и за 10 места у Сенату - и то је тежак задатак. Ако републиканци ипак успеју и поново преузму контролу над Конгресом, не верујем да ће доћи до значајнијих промена у америчкој спољној политици. Уствари, републиканци подржавају политику председника Обаме у Авганистану и у Ираку.

Илегална имиграција, једно од најважнијих питања на изборима 2006, могло би и ове године да буде контроверзно и проблематично.

Осим тога, нема битнијих разлика између две странке. Једине разлике су у нивоу и интензитету деловања. Рецимо, републиканци би желели оштрију политику према Техерану, а можда и према Русији и Кини. Дакле, реч је о нијансама, а не о суштинским разликама, и ту се може уочити једна константа - а то је да спољна политика, стицајем околности, има свој континуитет и уместо да дели, она често приближава две странке и њихове политичаре."

Бранко Микашиновић

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]