четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Решавање питања имовине Војводине после Статута и Закона о надлежностима
Хроника

Решавање питања имовине Војводине после Статута и Закона о надлежностима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. новембар 2009.

Решавање питања будуће имовине Војводине у Скупштини Србије, долази на ред после Статута и Закона о надлежностима. Шта ће бити државно, а шта власништво Покрајине, одредиће Закон о јавној својини, који припрема Влада Србије.

Озбиљно се размишља и о томе колико ће додатних средстава у буџету Србије за следећу годину морати да се предвиди за нове надлежности, које ће Војводини бити пренете, чим се усвоје потребни закони.

Војвођанске општине одавно су добиле задатак да пописују имовину. То је важно да би се знало шта је чије и коме ће бити дато. Још се не зна коме ће у деоби припасти велики инфраструктурни објекти, путеви, Остружничка петља, пруге, мостови.

Државни секретар Министарства финансија Слободан Илић каже да ће питање будућих власника, зависити од решења у Закону о јавној својини. Према његовим речима једно од размишљања је да сви инфраструктурни садржаји и објекти буду у државној својини, али тај предлог је у процесу анализа.

Илић је нагласио да инфраструктура побуђује велику пажњу јавности као и на пример шуме и све што може бити извор прихода.

Са имовином јавних предузећа биће лакше, ако је оснивач покрајина, она ће припасти Војводини. То су "Воде Војводине", "Војводина шуме" и "Завод за урбанизам". Идеја је да управо имовина буде извор прихода и финансирања нових надлежности. Закон прописује да би Србија требало да обезбеди новац за пренос надлежности.

Професор права Богољуб Милосављевић је рекао да је Покрајини Уставом обезбеђен минимални износ средстава који добија у односу према републичком буџету и то је проценат од седам одсто. Према његовим речима, процена је била да Покрајина може да обавља функције које има практично са тим средствима.

Милосављевић је истакао да, ако би се показало да Војводина нема довољно средстава да обави новопренете функције, вероватно би се морао наћи неки нови извор средстава за обављање тих функција.

Које ће од 153 надлежности бити пренете покрајини, знаће се кад Скупштина усвоји Закон. Власт у Војводини тврди да ће Србија у ствари тиме да уштеди.

Шеф посланичке групе "За европску Војводину" у Скупштини Војводине Драгослав Петровић је нагласио да ће Покрајина у оквиру својих пренетих надлежности, преузети одговарајући део администрације и средства која се тиме носе, али та средства могу бити само мања него трошак који је сада на нивоу буџета Републике Србије.

Прве, нове надлежности Војводина би требало да добије већ почетком 2010. године. Процењује се, међутим, да ће бити потребне бар две године да се заврши преношење надлежности.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер