субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Купер: Фуснота значи да је име Косова у складу са међународним правом
Хроника

Роберт Купер: Фуснота значи да је име Косова у складу са међународним правом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. фебруар 2012.

Посредник ЕУ у дијалогу Београда и Приштине Роберт Купер поздравио је данас постигнуте споразуме, истакавши да они не прејудицирају статус Косова, а да договор о регионалном представљању омогућава да Приштина учествује на форумима и говори у своје име. 

Он је истакао да је договор о регионалном представљању био веома важан за ЕУ и да ставља укупну регионалну сарадњу на много солидније и трајније основе. 

Унија је и сама заснована на регионалној сарадњи и на идеји да што више владе међусобно комуницирају то боље за безбедност и добробит свих, а то је "принцип који желимо а применимо и на Западни Балкан," рекао је Купер у изјави постављеној на сајту ЕУ. 

"Друго, то је фактор безбедности. Што више људи знају једни друге и имају ближе односе то је мања вероватноћа да ће бити проблема. Имали смо пуно проблема на Балкану тако да је то важно," додао је европски званичник.

Према његовим речима, регионална сарадња је досада била непотпуна јер Косово није увек било представљено у међувладиним форумима а и када јесте УНМИК је потписивао споразуме тако да није било јасно ко је одговоран. 

"Овај споразум јасно одређује да ће Косово говорити у име Косова, да ће косовска влада учествовати као члан организација у своје име", додао је Купер. 

Осврћући се на дебату која се протеклих месеци водила око фусноте уз име Косова, он је оценио да је најважније да представници Косова учествују на регионалним скуповима. 

Купер је подсетио да фуснота помиње два документа међународног права - Резолуцију 1244 Савета безбедности и мишљење МСП о проглашењу независности Косова, напомињући да две стране различито гледају на ове документе. 

У сваком случају "фуснота заправо значи да је име Косова дато у складу са међународним правом и да обе стране могу да га прихвате без прејудицирања питања статуса," објаснио је Купер.

Осврћући се на протокол о интегрисаном управљању прелазима он је подсетио да тај договор следи из политичког споразума у децембру и да ће представљати први правни споразум између Београда и Приштине "опет без прејудицирања коначног статуса." 

(Смедиа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер