Хроника

Роберт Пшчел: Треба се супротставити "чудним стереотипима" о НАТО у српској јавности; Арне Санес Бјорнстад: Сарадња НАТО са Владом Србије је одлична

Штампа
среда, 13. новембар 2019.

 БЕОГРАД - Први дан конференције "Пролазимо кроз зидове", коју организује CEAS у оквиру Седме Београдске НАТО недеље, завршен је панелом о односима Србије и НАТО, на којем је истакнуто да НАТО подржава аспирације Србије за чланство у ЕУ.

Виши званичник за Русију и Западни Балкан у НАТО одељењу за јавну дипломатију Роберт Пшчел рекао је да партнерство НАТО са Србијом има апсолутну подршку свих земаља чланица Алијансе.

Он је додао да су односи Србије и НАТО кратки и турбулентни, али да постоји дуго савезништво Србије и неких чланица Алијансе, попут САД и истакао да НАТО подржава аспирације Србије за чланство у ЕУ и пружа јој одређени степен подршке у том смислу.

Он је констатовао да НАТО има лош имиџ у српској јавности, али је истакао да је КФОР цењен од стране српске јавности.

Треба се супротставити "чудним стереотипима" о НАТО у српској јавности

Пшчел је рекао да се треба супротставити "чудним стереотипима" о НАТО у српској јавности.

"Морамо наћи неку противтежу, немамо чаробни штапић нити лек, али нећемо кренути у пропагандни рат. Нећемо да симплификујеммо ствари, покушавамо да представимо чињенице", рекао је Пшчел.

Најавио је да ће ускоро бити објављено за јавност друго издање ИПАП-а, али да ће "очито бити неопходно да се ослањамо на српске колеге да промовишу причу о партнерству између Србије и НАТО, између осталог кроз ИПАП".
Начелник генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић подсетио је да је Србија војно неутрална и да опредељена да приступи ЕУ.

Та опредељења дају тон односу Србије и НАТО-а, додао је он.

Према Мојсиловићевим речима, приступањем Србије програму Партнерству за мир, јача се глобална безбедност и приврженост заједничким вредностима и стандардима које има И ЕУ.

"Трудимо се да будемо поуздан и кредибилан партнер у изградњи мира и стабилности у региону и свету", рекао је Мојсиловић.

Он је додао да је Војска Србије са 252 припадника учествовала у пет операција УН и четири војне операције Европске уније, као и у великом броју НАТО вежби, и то три 2017.године, пет 2018.године и такође пет 2019.године.

Мојсиловић је навео да је најзначанија сарадња на терену била са међународним снагама на КиМ која је отпочела 1999.године. "У сарадњи са КФОР-ом безбедносно стање смо ставили као заједнички обострани интерес, није све ишло глатко, али када је безбедност приоротет онда многе ствари могу да се превазиђу", рекао је Мојсиловић.

Мојсиловић је поручио да мир и безбедност у региону немају цену, додајући да је охрабрен чињеницом да је Србија опредељена за мир, успех и разговор.

"Очекујем да се кроз дијалог дође до одређених ресења, која ресења, ја о томе не могу да прицам, ипак сам ја само војник,

Специјални представник за Западни Балкан у норвешком Министарству спољних послова И некадашњи амбашадор те земље у Београду Арне Санес Бјорнстад објаснио је та амбасада тренутно контакт тачка за сарадњу са НАТО-ом.
"Оџравамо коордиацију међу НАТО земљама, али углавном се више бавимо питањем информисања. Нисмо ту да регрутујемо снаге или земље да се учлане у НАТО, већ да дајемо информације", рекао је Бјорнстад.

Он је додао да НАТО цени неутралност Србије и оценио да је сарадња Алијансе са српском владом одлична.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]