петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Родољуб Кубат, бивши професор Богословског факултета о састанку Вучића са врхом СПЦ: Kао да је Христ отишао да руча код Пилата. Ово је врх цркве, иза тога не стоји црква као целина тј. народ
Хроника

Родољуб Кубат, бивши професор Богословског факултета о састанку Вучића са врхом СПЦ: Kао да је Христ отишао да руча код Пилата. Ово је врх цркве, иза тога не стоји црква као целина тј. народ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. мај 2022.

Родољуб Кубат, бивши професор Богословског факултета у Београду, за Данас каже да је јучерашња слика из зграде Председништва, где је председник Србије Александар Вучић, примио и угостио ручком учеснике мајског сабора СПЦ, изгледа као да је Христ отишао код Пилата или неког другог римског императора на ручак.

Вучић је после састанка са патриујархом Порфиријем оценио је да се Србија налази у „много тежој ситуацији него што то данас изгледа“ и упозорио да од септембра глобално следи „можда најтеже време“ од 1944. године.

Упитан да ли је то начин да председник придобије подршку цркве за одлуку о увођењу или не санкција Русији, и на тај начин смири евентуален тензије, он потврдно одговара.

– То ради стално када му треба подршка. То је радио 2013. када је донесен Бриселски споразум. Тада је уговорио са црквом да она ћути. И сад то ради и то показује да је Србија клерикална држава – наводи он.

Према његовим речима, има још оних људи који имају илузију о симфонији државе и цркве, што је средњовековна конструкција која је давно превазиђена, али код нас је, због одсуства демократских пронципа и даље присутна.

Цркав има свој простор за деловање и не разумем зашто се петљају са политичарима. То што се сликају са Вучићем изгледа као да је Христ отишао код Пилата или код неког римског императора и ручао

– Интелектуалци, тај виши образовани слој, на то гледају негативно, будући је Србија секуларна држава. Цркви уопште не би требало да одговара да се петља са државом је упада у то што упада. Цркав има свој простор за деловање и не разумем зашто се петљају са политичарима. То што се сликају са Вучићем изгледа као да је Христ отишао код Пилата или код неког римског императора и ручао – описује Кубат јучерашњу слику са телевизијских екрана.

На питање зашто би црква ћутала ако се иде у правцу увођења санкција Русији која је заштитник Косова до којег је цркви стало, Кубат наводи да црква нема никаву политику у смислу да је проруски оријетисана.

– То је више политичка игра у којој учествује врх људи у цркви. Они ће се оријентисати онако како то буде држава од њих очекивала. А интерес цркве у томе је огроман. Црква има велику финансијску корист од државе. Избор партријарха и номенклатуре јако је везан за државу односно за вољу државе – наводи Кубат.

Он истиче да треба правити разлику измрђу цркве, која је сав верујући народ у Србији и широм света и врха цркве.

Ово је врх црке. Дакле, врх цркве је нешто одучио, врх цркве нешто ради и покушава. Међутим, иза тога не стоји црква као целина тј народ. Тај врх цркве је јако повезан са државом и они ће подржати све што Вучић ради, од предаје Косова до било ког политичког потеза

– Ово је врх црке. Дакле, врх цркве је нешто одучио, врх цркве нешто ради и покушава. Међутим, иза тога не стоји црква као целина тј народ. Тај врх цркве је јако повезан са државом и они ће подржати све што Вучић ради, од предаје Косова до било ког политичког потеза. Ако су до јуче били против гејпараде, они ће је подржати, ако су против предаје Косова они ће то прећутати – наводи он.

Како објашњава, супротстављање таквиом ставовима ниже свештенство не сме да се супротстави.

– Они су мање више увели страховладу. Пратично као што ради Вучић у црквене медије може да иду само строго филтриране вести. Мени три-четри године не дозвољавају да у „Православљу“ објављујем научне текстове а камоли да износим политичке ставове. Српским свештеницима је забрањемо да буду на друштвеним мрежама, не смеју да изађу у јавност без дозволе и кажу нешто без цензуре. Ниже свештенство је потпуно обесправљено и блокирано, а шта онда очекивати од народа који није информисан и који не може све да испрати. Свештенство које је против врха је блокирано – закључује он.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер