четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РСЕ: Нова методологија процеса приступања ЕУ - могуће заустављање преговора и враћање на почетак уколико земље кандидаткиње не напредују у било којем пољу
Хроника

РСЕ: Нова методологија процеса приступања ЕУ - могуће заустављање преговора и враћање на почетак уколико земље кандидаткиње не напредују у било којем пољу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. фебруар 2020.

Новом методологијом Европске комисије омогућује се заустављање или повратак на почетак у приступним преговорима у случајевима када земље кандидаткиње не напредују у било којем пољу које се обухвата у приступном процесу, наводи се у документу у који је Радио Слободна Европа имао увид.

Европски комесар за проширење Оливер Вархељи представиће 5. фебруара у Бриселу ревидирану методологију процеса приступања ЕУ.

Државе чланице Европске уније ће имати више моћи да иницирају суспензију приступних преговора.

Ова методологија се неће примењивати на Србију и Црну Гору, али остаје отворена могућност да и те две државе обухвате новим приступом, уколико се те две земље сложе, преноси РСЕ.

То су кључни елементи нове методологије ЕК којом ће се променити приступ у преговорима о чланству за земље које ће тек отпочети овај процес.

"Иако напредак у реформама треба подстицати и опипљивије награђивати, једнако тако постоји потреба и за одлучнијим мерама које би пропорционално санкционисале сваку озбиљну или дуготрајну стагнацију или чак заостајање у провођењу реформи и испуњавању захтева процеса приступања", стоји у нацрту документа.

Портпаролка комесара за проширење Ана Писонеро рекла је да је циљ да се процес преговора учини кредибилнијим.

"У среду ћемо да предложимо како да процес преговора учинимо кредибилнијим, да му дамо јачи политички подстрек, да буде предвидљивији и динамичнији. Наша намера није да поново правимо политику проширења, нећемо предложити промене у условима за придруживање ЕУ, ти услови су веома јасни, записани су у споразумима и неће бити мењани. Нећемо предложити промену правила, а у среду ћете знати детаље", истакла је.

Више могућности за учешће држава чланица у процесу проширења

По овом документу, оставља се могућност и државама чланицама ЕУ да допринесу овом процесу тако што ће Комисији дојављивати било какву стагнацију или озбиљно заостајање у процесу реформи. Неке од тих могућности су да могу да одлуче да се преговори око одређених области не одрже, да се већ затворена поглавља могу поново отворити или ресетовати, затим да се опсег и интензитет финансирања из ЕУ може прилагодити наниже, са изузетком подршке цивилном друштву, као и предности ближе интеграције.

Условљавање неће бити ненаграђивано, наводи се у документу. Тако ће Европска комисија инсистирати и на јасним услове од самог почетка.

"Ако земље довољно пређу на реформске приоритете договорене у преговорима, то би требало да доведе до ближе интеграције земље са ЕУ, раду на убрзаној интеграцији и 'поступном увођењу' у појединачне политике ЕУ, тржишта ЕУ и програме ЕУ, уз обезбеђивање равноправних услова", истиче се у нацрту нове методологије.

Предвиђају се и повећана финанцијска средства и инвестиције, укључујуц́и инструмент претприступне подршке, заснован на перформансама и на реформе за ближу сарадњу са међународним финансијским институцијама како би се подржала подршка.

Преговарачка поглавља биц́е груписана у тематским кластерима, укупно шест њих. Ови кластери обухватају широке теме као што су управљање, унутрашње тржиште, економска конкурентност и повезаност. Омогуц́иц́е да се утврде најважније и најхитније реформе по секторима а преговори о сваком кластеру биц́е отворени у целини - након испуњавања почетних мерила.

Нова методологија не важи за Србију и Црну Гору, осим ако се не сагласе

Иако се предвиђа да се методологија примени само за оне земље које ће тек отпочети приступне преговоре, остаје отворена могућност да и Србија и Црна Гора, које су дубоко у овом процесу, укључе у овај начин преговарања, али за ту могућност је потребна њихова сагласност.

"Да би се у преговорима са Србијом и Црном Гором унео вец́и динамизам, рад на поглављима може се организовати и око кластера, уз поштовање постојец́их преговарачких оквира и уз договор ових земаља", наводи се.

У нацрту нове методологије се истиче да би то омогућило вец́у политичку усредсређеност на кључне секторе и политички замах у земљама око кључних питања која су неопходна за усклађивање.

Промену приступа је иницирала Француска, која је ово условљавала отварањем приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом.

(Н1, Радио Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер