четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија формира две бригаде за заштиту интереса у Арктику
Хроника

Русија формира две бригаде за заштиту интереса у Арктику

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јул 2011.

Русија планира формирање две „арктичке бригаде” Министарства одбране ради заштите својих интереса на Северном полу, изјавио је у петак руски министар одбране Анатолиј Серђуков, дан пошто је руски премијер Владимир Путин рекао да ће Русија снажно штитити своје геополитичке интересе на Арктику и да намерава да тамо прошири своје присуство.

Како данас преносе руски електронски медији, Серђуков је у разговору са војним аналитичарима из руских медија рекао да Генералштаб сада разрађује планове за формирање две такве јединице, а као њихове могуће локације навео је Мурманск или Архангелск.

Најављујући да ће бити одређено оружје, бројност и инфраструктура за те бригаде, Серђуков је, како наводи агенција РИА Новости, указао да ће се при формирању бригаде узимати у обзир искуство оружаних снага Финске, Норвешке и Шведске, где такве формације већ постоје.

Дан раније, руски премијер Владимир Путин изјавио је у Јекатеринбургу да ће Русија снажно штитити своје геополитичке интересе на Арктику и да намерава да тамо прошири своје присуство.

„Своје присуство на Арктику Русија намерава да прошири. Своје геополитичке интересе штитићемо чврсто и доследно”, рекао је Путин на међурегионалној конференцији владајуће Јединствене Русије чији је лидер.

Путин је, како је пренео Итар-Тас, додао да се Москва налази у сталном контакту са партнерима у развоју арктичког региона, и истакао да ће Русија развијати у том региону модерну пограничну инфраструктуру, метеоролошке станице и сyстем надзора стања природе и биоресурса.

„У руском Арктику предстоји нам права генералка”, рекао је руски премијер и додао да ниједан индустријски пројекат неће бити реализован без уважавања најстрожијих еколошких стандарда.

Глобално отопљавање повећало је очекивања да би Арктик могао да осигура рудне, риболовне и пловне перпскетиве земаља које полажу права у региону - Русије, САД, Данске, Гренланда, Канаде, Норвешке и Кине, подсећа британска агенција Ројтерс.

Према Конвенцији УН о морском праву, приобалне земље имају суверено право да истражују природне ресурсе на континенталној платформи која је наставак њене територије.

РИА Новости подсећа да је Русија раније комисији УН за морско право поднела претензију на арктичку платформу, али је била одбачена због недовољно информација.

Уколико докаже да су подводни арктичких гребени Ломоносов и Мендељејев на најсевернијој тачки земљине кугле наставак Сибирске континенталне платформе односно обалског дела северне Русије, Москва би могла добити право на додатно проширење територије од 1,2 милиона квадратних километара и право на експлоатацију налазишта нафте и гаса у троуглу Чукотка-Мурманск-Северни пол.

Члан руске научне експедицији „Арктик-2007” академик Јуриј Фортов проценио је да се испод водене површине Северног леденог океана налазе залихе нафте и гаса упоредиве са залихама Уједињених Арапских Емирата (УАЕ), што су највеће или бар друге по обиму залихе тих енергената у свету.

У условима глобалног отопљавања перспективе експлоатације су све веће, као и знатно скраћење пловидбе преко, сада још увек леденог океана.

Очекује се да би Русија могла да прецизиран захтев заврши до децембра 2013. године и приближно почетком 2014. предате у УН, наводи РИА Новости.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер