Хроника

Русија и НАТО одлучили да „рестартују“ односе

Штампа
понедељак, 22. новембар 2010.

На Савету Русија-НАТО стране су се договориле да се уздржавају од примене силе једне против других и против других држава.

Безбедност земаља НАТО и Русије је тесно међусобно повезана. Питање одбране држава евроатлантског региона од претњи, које данас постоје, може бити решено само у тесној сарадњи. До таквог закључка дошли су сви учесници Савета Русија-НАТО (СРН), чије је заседање завршено у суботу у Лисабону. На њему је учествовао и руски председник Дмитриј Медведев.

Самит СРН у престоници Португалије започео је нову етапу у сарадњи између Брисела и Москве. И главна црта ове фазе је истинско стратешко партнерство страна, каже се у закључној декларацији.

Тешко је не сложити се с формулацијом „нова етапа“. Подсетићемо да је главни циљ Северноатлантске алијансе приликом њеног стварања било супротстављање СССР. И ево, сад, први пут за шездесет година, у НАТО се говори о партнерству с Москвом. И не само да се просто говори: сарадња с Русијом је постала један од параграфа нове стратегије алијансе (она је донета на самиту НАТО, који је такође одржан у Лисабону, у петак).

На Савету Русија-НАТО стране су се договориле да се уздржавају од примене силе једне против других и против других држава. О томе се говори у заједничкој изјави, која је донета на завршетку самита. А главна тема, коју је СРН разматрао био је предлог Брисела упућен Москви за сарадњу у стварању система противракетне одбране. Русија је прихватила тај предлог.

Истовремено ће оквири будућег партнерства Северноатлантске алијансе и Русије бити много шири од сарадње на ПРО. Стране намеравају да јачају сарадњу у области борбе с тероризмом, укључујући заједничку израду технологија за откривање експлозивних материја, спречавање терористичких актова на авионским линијама, размену информација у вези с питањима тероризма. Руски и НАТО војни бродови на заједничкој обуци ће разрађивати тактику борбе с пиратима. Закључен је споразум о повратном транспорту робе из Авганистана у Европу преко руске територије.

Подсетићемо да је рад Савета Русија-НАТО прекинут 2008. године (кад је Грузија напала Јужну Осетију, а Русија обавила операцију  „принуђивања Тбилисија на мир“). Међутим, сад су сва неразумевања, изазвана овим догађајима остала у прошлости, истакао је Дмитриј Медведев након седнице.

„Самит Русија-НАТО протекао је у врло конструктивној атмосфери. Сложили смо се да постоји много проблема, у вези с којима успешно сарађујемо. Надам се да ће тако бити и у будуће. Зона врло сложених и напетих односа је превладана. Имамо велике планове. Надам се да ћемо радити у свим правцима, укључујући и ЕвроПРО, и Савет Русија-НАТО је то показао.“

И амерички лидер је задовољан резултатима самита. По речима Барака Обаме, он и Дмитриј Медведев су заједно тесно радили на рестартовању руско-америчких односа и то је било од користи за обе земље. Сад су се председници прихватили рестартовања односа између Русије и НАТО. Постоји нада да ће резултат бити барем подједнако добар.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]