петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија, Индија и Кина развијају сарадњу у енергетској безбедности и иновацијама
Хроника

Русија, Индија и Кина развијају сарадњу у енергетској безбедности и иновацијама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. новембар 2010.

Русија, Индија и Кина су се договориле да развијају сарадњу у области енергетске безбедности и да сарађују преко својих иновационих центара. То су два нова правца наше узајамне сарадње, изјавио је шеф МИП-а Русије Сергеј Лавров после сусрета са колегама из групе РИК (Русија, Индија, Кина) у кинеском Ухању. Министри су дошли до закључка да уједињење Русије, Кине и Индије постаје важан инструмент формирања вишеполарног света. Наше земље су стратешки партнери, рекао је Лавров.

Стварање нове архитектуре безбедности је главна тема министарског сусрета Русије, Индије и Кине

Стварање нове архитектуре безбедности у АПР ће бити главна тема сусрета министара иностраних послова Русије, Индије и Кине, који почиње 15. новембра у кинеском граду Ухан. Шеф МИП РФ Сергеј Лавров планира да размотри с колегама питања практичне сарадње у области спречавања елементарних непогода и елиминисања њихових последица.

Тема безбедности у АПР ће се разматрати узимајући у обзир заједничку руско-кинеску иницијативу за учвршћење безбедности и сарадње у том регину. У септембру у току посете председника РФ Дмитрија Медведева Кини било је одлучено да све земље АПР морају да потврде недељивост заједничке безбедности. Узимајући у обзир нестабилност у том региону и број конфликата у низу азијских земаља, такав прилаз је изазвао велико интересовање међународне заједнице. Зато ће шефови МИП Русије, Индије и Кине покушати да дефинишу мултилатералне прилазе у области безбедности АПР. Ако они то успеју, сусрет ће бити веома успешан, - уверен је експерт Андреј Володин. Према његовим речима, основни камен спотицања могао би да буде став Индије у вези са интересима Кине у том региону.

„Ефикасност тространог сусрета ће зависити од тога, у којој је мери индијска елита савладала комплекс ослањања на спољну снагу – САД – у односима с Кином. Ако дође до напретка, и то не формалног, већ садржајног, онда би могло да се говори да Русија, Индија и Кина, сарађујући на тространој основи, могу да допринесу регулисању конфликата у АПР“, уверен је Андреј Володин.

Друга, исто важна тема предстојећег разматрања су питања практичне сарадње, која директно дотичу живот људи. Русији су одредили веома одговорну сферу – координацију акција раног упозоравања о елементарним непогодама и елиминисању њихових последица. Москва има у томе велико искуство. У различито време је Русија пружала својим азијским суседима хуманитарну помоћ и спасаваче у време јаког земљотреса у кинеској провинцији Сичуан и низа поплава у Индији. Данас, узимајући у обзир глобално отопљавање, упозоравање о еколошким катастрофама је од посебне важности. Летос су се у то уверили становници Русије.

Између осталог, буквално уочи министарског заседања групе РИК, у Индији ће бити одржан сусрет експерата за ванредно реаговање. Тамо ће бити одређени конкретни заједнички пројекти, чија ће реализација почети 2011. године, када Русија постане председавајући у РИК.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер