петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски експерти о ситуацији у Северној Африци
Хроника

Руски експерти о ситуацији у Северној Африци

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. фебруар 2011.

Анализирајући ситуацију у Северној Африци, руски политиколози не скривају забринутост. Они се слажу у једном: посматрамо почетак ланчане реакције социјално-политичке експлозије, чије последице за читав свет је тешко чак замислити.

Руски аналитичари пажљиво прате дешавања и према току развоја ситуације изводе закључке. Први од њих је прилично неочекиван, али неоспориво очигледан. Традиционалним факторима револуционарне ситуације у друштву, као што је сиромашење маса или иритирајућа корумпирана власт додаје се фактор модернизације у сфери информационих технологија. Ево шта тим поводом каже експерт за Исток Центра за арапска истраживања ИМЕМО РАН Владимир Сотников. 

„Заиста, испада тако да су догађаји у Египту, тако нагли и неочекивани за многе, показали да треба узимати у обзир фактор модернизације, фактор високих технологија, који у наше време игра велику улогу. Демонстранти се нису скупљали физички у некакве народне комитете и нису излазили на тргове у Каиру по неким лецима или позивима. Они су коминицирали међу собом и координисали дејства, чак када су власти затварале Интернет и прекидале мобилну везу, користећи високе технологије. То је фактор који ће играти надаље улогу и у другим муслиманским земљама. Погледајте шта се данас дешава у арапском свету. Јер то није само Египат. То су Тунис, Јемен, у Јордану је мешовита влада коју је краљ Јордана распустио. Даље може да уследи Мароко. У Алжиру се догађаји такође разбуктавају, истина, за сада не уз коришћење високих технологија, али већ постоји вероватноћа да оне могу да буду употребљене.“

Познати руски политиколог, председник Привредне коморе, академик РАН Јевгениј Примаков извлачи из данашње северноафричке ситуације и друге закључке.

Ми смо се, каже Примаков, концентрисали у својим оценама на радикални исламизам који јача у муслиманском свету. И некако смо оставили по страни могућност традиционалних социјалних ломова. Испоставило се да револуције које уклањају конзервативне, ауторитарне режиме, нису постале ствар прошлости. О чему сведоче и догађаји у Тунису и Египту.

Тренутно се Примаков налази у Вашингтону, где се одржавају састанци представника бизниса о проблемима Блиско Истока. Америчке колеге, каже Примаков, брине неколико питања. Између осталог: како ће утицати последњи догађаји на односе Египта и САД – Вашингтон је сматрао режим Мубарака једним од главних ослонаца на Блиском Истоку, затим како све може да се одрази на стабилност у арапским земљама произвођачима нафте и чак на процес арапско-израелског регулисања. Јер Египат је био прва арапска земља коај је 1979. потписала моровни споразум са Израелом.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер