Хроника

Руски фонд за директне инвестиције o наводима британског листа „Сан“ да су „приликом прављења вакцине „Спутњик Ве“ коришћени подаци „АстраЗенекe“: Још једна лажна вест која нема смисла са научне тачке гледишта

Штампа
понедељак, 11. октобар 2021.

Објава у британском листу „Сан“ о томе да су приликом прављења руске вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ (Sputnik V) коришћени подаци за вакцину „АстраЗенека“ је још једна лажна вест која нема смисла са научне тачке гледишта, саопштио је Руски фонд за директне инвестиције (РФПИ) на Твитеру.

„Објава листа 'Сан' је још једна лажна вест и дрска лаж, заснована на анонимним изворима. Причу, коју је покренуо таблоид 'Сан', промовишу противници успеха једне од најефикаснијих и најбезбеднијих вакцина против ковида 19 на свету. Сматрамо да су такви напади крајње неетички, јер подривају глобалне напоре за вакцинацију. Такође, они немају никаквог смисла са научне тачке гледишта, пошто 'Спутњик Ве' и 'АстраЗенека' користе различите платформе“, наводи се у саопштењу.

РФПИ подсећа да је вакцина „Спутњик Ве“ заснована на добро проученој хуманој аденовирусној платформи која се деценијама показала као ефикасна и безбедна. Истовремено, „АстраЗенека“ користи за своју вакцину аденовирусни вектор шимпанзе.

Притом, творци руске вакцине и „АстраЗенека“ спроводе заједничка клиничка испитивања, подсећа руска страна.

„Уместо што шире лажне вести, британски медији и државне службе би требало да боље штите репутацију 'АстраЗенеке', безбедне и ефикасне вакцине која је стално изложена нападима конкурената у медијима посредством чињеница извучених из контекста“, додаје се у саопштењу РФПИ.

Портпарол премијера Велике Британије Бориса Џонсона одбио је да коментарише писања таблоида „Сан“ о наводној крађи формуле вакцине, преноси телевизија „Скај њуз“.

Позивајући се на своје изворе, таблоид „Сан“ је објавио да је Русија наводно украла формулу за вакцину компаније „Астра зенека“ и употребиле је за развој руске вакцине против ковида „Спутњик Ве“.

Коментаришући ову вест, портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да су „новине ‘Сан’ веома познате као дубоко ненаучни лист, па се руска страна тако и односи према овим објавама“.

Директор Центра „Гамалеја“, који производи ову вакцину, Александар Гинцбур је у априлу изјавио да је верзија о крађи формуле најсмешнији мит о „Спутњику Ве“.

(Спутњик)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]