Хроника

САД: Демократска странка објавиће половину резултата унутарпартијског гласања за председничког кандидата одржаног у Ајови; „Глас Америке“: Шта је пошло наопако у бројању гласова у Ајови?

Штампа
уторак, 04. фебруар 2020.

Половина резултата са првог гласања унутар Демократске партије САД за председничког кандидата те странке одржаног у америчкој држави Ајови биће објављена касније вечерас, јавила је та странка штабовима кандидата, а преносе амерички медији.

До сада ниједан званични резултат гласања одржаног јуче није објављен због проблема у мобилној апликацији направљеној да пренесе резултате са сваког од око 1.700 гласачких места. Резултати гласања обично су познати у року од неколико сати.

Демократска странка започела је јуче вишемесечне унутарстраначке изборе на којима ће бити изабран њен председнички кандидат.

Ајова је прва савезна држава која бира кандидата, а бирачи су гласали на око 1.700 локација.

У трци је остало укупно 11 претендента за председничку номинацију – Мајкл Бенет, Џо Бајден, Мајкл Блумберг, Пит Бутиџиџ, Тулси Габард, Ејми Клобучер, Девал Патрик, Берни Сандерс, Том Стејер, Елизабет Ворен и Ендрју Јанг.

Само су кандидати Берни Сандерс и Пит Бутиџиџ објавили своје процене према којима је сваки од њих тврдио да води.

Сандерс, представник левог крила изјавио је да је он победио, и према делимичним резултатима које је објавио он је добио 29 одсто гласова, док је умерени Пит Бутиџиџ дао свој резултат проценивши да је освојио око 25 одсто гласова.

Избори у САД биће одржани у новембру ове године.

Из тима садашњег председника САД Доналда Трампа одмах су довели у питање ваљаност изборног процеса кандидата демократа.

Професори са америчких универзитета рекли су да је примена нове технологије увек мач са две оштрице уочи избора, али да не би требало одмах доводити у питање ваљаност избора.

„Глас Америке“: Шта је пошло наопако у бројању гласова у Ајови?

ВАШИНГТОН — Демократски кокуси у Ајови су имали циљ да разбистре поље кандидата за председничку номинацију те странке и покажу ко су фаворити. Уместо тога, у цео процес унели су још већу конфузију - јер резултати кокуса ни дан касније нису познати, пише Ројтерс.

Како функционишу кокуси у Ајови?

Кокуси у Ајови су прво такмичење демократских кандидата за председничку номинацију. У понедељак увече их је одржано 1600 широм државе.

Личе на масовне скупове на којима грађани јавно дају подршку неком од кандидата. Од примарних избора се разликују по томе што се подршка исказује јавно, а не тајним гласањем.

Да би кандидат освојио довољан број гласова, мора да има подршку минимум 15 одсто присутних на одређеном кокусу.

Ти гласови се онда прослеђују партији која их прерачунава у број делегата - који гласају на финалној конвенцији Демократске странке на којој ће се коначно одлучити о председничком кандидату.

Али, овога пута искрсла су три проблема.

1. Апликација на мобилном телефону

Резултати свих кокуса је требало да се унесу у мобилну апликацију која је направљена ове године.

Апликација је, како објаснио председник Демократске странке у Ајови Трој Прајс, податке забележила само делимично. Уочен је и проблем у кодирању, који је касније исправљен.

Демократска странка је саопштила да апликација није хакована.

2. Заузете телефонске линије

Када су неки од задужених за бројање гласова на кокусима хтели резултате да пријаве телефоном - кажу да су сатима чекали да се неко јави.

"Наши људи су чекали на вези од 9 до 11 увече", рекао је председавајући кокуса у округу Лин Брет Најлс.

3. Сложено бројање гласова

Систем бројања гласова на кокусима у Ајови је ове године промењен, па су се уместо једног резултата пријављивала три.

Демократска странка је 16. јануара ове године саопштила да ће бити објављивани резултати два круга гласања и броја делегата који су произашли из тих гласова.

Циљ је био да се повећа транспарнетност, али је истовремено процес постао и много компликованији.

Зашто су гласови из Ајове важни?

Број делегата који долази из ове државе није велики - свега 41. Да би неки кандидат освојио номинацију унунтар партије потребно је да има гласове најмање 1991 делегата у Демократској странци.

Али, будући да је ово прво јавно такмичење кандидата у трци за Белу кућу, резултати из Ајове су важни како би демократски кандидати дефинисали своје стартне позиције.

(Бета, АФП, Глас Америке)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]