Хроника

САД и ЕУ: Београд да сам спроводи Ахтисаријев план

Штампа
петак, 13. август 2010.

САД и ЕУ предлажу компромис око Косова: Београд да сам спроводи Ахтисаријев план

Најутицајније земље ЕУ, на челу са Великом Британијом, и Америка захтевају од Београда да одустане од своје резолуције у Генералној скупштини УН. На столу у Њујорку је понуда Београду да сам имплементира Ахтисаријев план на северу Косова или ће то урадити они, што је лошија опција. Ово су за "Блиц" јуче открили дипломатски извори у Њујорку.

Док амбасадори земаља Квинте (САД, Немачка, Велика Британија, Француска и Италија) смештени у земљама које још нису признале Косово преносе поруке својих влада о потреби да се призна Косово, након што је Међународни суд правде у Хагу закључио да косовска декларација није у супротности са међународним правом, дипломате у српској мисију у УН у Њујорку објашњавају управо супротно представницима истих тих земаља. У дипломатској борби која се тренутно води на столу је с једне стране столица у УН за Косово, а с друге европска будућност Србије и судбина Срба на Косову.

- Једина карта на коју Србија у овом тренутку игра је чињеница да већина земаља није признала Косово чак ни после мишљења Међународног суда правде које је у првом тренутку деловало као легализација косовске независности. Међутим, Србија је успела да већини земаља од којих су се очекивала признања објасни да мишљење Међународног суда правде није ништа променило и тако је умањила значај мишљења суда. То је успела пре свега подношењем своје резолуције и касније бројним билатералним сусретима у којима објашњава шта заиста пише у мишљењу суда. Зато Србија не сме да одустане од своје резолуције, већ мора да тргује, поготово што ЕУ и САД не нуде ништа за узврат - каже за "Блиц" извор из дипломатских кругова у Њујорку.

Како "Блиц" сазнаје, за сада се у Њујорку не помиње могућност да би нека друга земља или ЕУ поднела своју резолуцију. Београд са своје стране нуди преговоре са ЕУ о тексту резолуције, али захтева и гаранције да ће добити нешто за узврат.

- Једино што Квинта и САД нуде је да Београд имплементира Ахтисаријев план на северу Косова, али политички врх Србије на то гледа као на неприхватљиву понуду која би изједначила Србе на северу са Србима у Призрену или Ђаковици. Они питају: "Хоћете ли да га имплементирате ви или да то урадимо ми?". Одговори који су до сада добијени из Београда су негативни и гласе: "Немамо ни морално ни уставно право да то урадимо, зашто бисмо сада променили мишљење о Ахтисаријевом плану" - наводи за "Блиц" извор у Београду близак државном врху.

Дипломатски извори у Њујорку тврде да, судећи по томе што још ниједна земља није признала Косово, говори у прилог томе да има шанси и да српска резолуција "није немогућа мисија". У Београду се пак рачуна да у случају да резолуција буде прихваћена нико више неће признати Косово. На исти исход рачунају чак и у случају да резолуција не буде усвојена.

- Београд је спреман да прихвати реалност, али не по цену да изгубимо и ово што имамо сада. На такве преговоре нико у свету не би пристао - каже за "Блиц" исти извор.

Старчевић: Одлука о резолуцији у последњи час

Амбасадор Србије у мисији у УН Феђа Старчевић каже за „Блиц“ да је важно то што је Србија поднела своју резолуцију одмах 27. јула, јер је било информација да се и друге земље спремају на тај корак, а да је само за прву поднету резолуцију сигурно да ће бити разматрана.

- Месецима пре него што је Међународни суд правде изнео мишљење радили смо на обезбеђивању подршке за нашу резолуцију. Охрабрујуће је да готово све земље са којима смо контактирали кажу да не сматрају да на основу судског мишљења треба да промене свој досадашњи став о Косову. Ипак, одлука о томе како ће гласати у ГС УН биће донета у последњи час пред седницу и у министарствима тих земаља. То ће бити политичка одлука и зато је сада немогуће предвидети како ће земље гласати - каже Старчевић за „Блиц“.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]