петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД и ЕУ прете новим санкцијама Ирану, Кина и Русија се противе
Хроника

САД и ЕУ прете новим санкцијама Ирану, Кина и Русија се противе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. децембар 2009.

Три западне сталне чланице Савета безбедности УН – Америка, Британија и Француска -- заложиле су се за пооштравање међународних санкција према Ирану уколико влада те земље не заустави обогаћивање уранијума.

Амбасадори те три земље при УН су то рекли новинарима након што је у Савету безбедности одражана расправа о поштовању ембарга на извоз иранског оружја, који је уведен 2007. године.

Шеф комисије која надгледа поштовање тог ембарга изнео је на седници детаље око два случаја у којима су пресретнуте пошиљке иранског наоружања Сирији.

"Суочавамо се са праксом непоштовања одлука УН од стране иранских власти" рекао је француски амбасадор при светској организацији Жерар Арауд алудирајући и на извоз иранског оружја и на одбијање техерана да се повинује захтевима УН у вези са својим нуклеарним програмом.

Он је рекао да Иран има "последњу шансу" да уђе у преговоре око свог нуклеарног програма.

Британски амбасадор при УН Марк Грант је прецизирао да ће у супротном почетком следеће године почети разговори о о пооштравању међународних санкција.

Представница Сједињених Држава, Сузан Рајс, оценила је да је међународна заједница одлучна око тога да "Иран мора да испоштује своје међународне обавезе".

Друге две чланице савета безбедности, Русија и Кина, међутим нису подржале идеју о увођењу додатних санкција.

Кинески амбасадор Занг Јесуи оценио је да и даље има простора за дипломатију и разговоре, док је његов руски колега Виталиј Чуркин тражио апеловао на "стрпљење" и "уздржанст".

Запад страхује да је Иран покренуо нуклеарни програм како би произвео атомску бомбу, иако власти у Техерану тврде да им је циљ једино да овладају технологијом потребном за производњу струје у нуклеарним електранама.

Ирански званичници такође инсистирају на томе да њихова земља има право да сама производи обогаћени уранијум који би се користио у електранама.

Запад међутим сумња да би Иранци, ако им се дозволи да обогаћују уранијум у једном тренутку били у стању да прозведу високо обогаћени уранијум који се користи у атомским бомбама.

Шест великих сила које преговарају са Ираном -- Америка, Русија, Кина, Немачка, Британија и Француска -- предложиле су да се ирански уранијум транспортује у Русију, да се тамо обогаћује и да се онда врати у Иран, где би се користио у мирнодопске сврхе.

Власти у Техерану су међутим тај предлог одбиле.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер