уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: НАСА склопила уговор са компанијом „Нокија Америка“ за изградњу прве 4Г мреже за мобилну телефонију на Месецу
Хроника

САД: НАСА склопила уговор са компанијом „Нокија Америка“ за изградњу прве 4Г мреже за мобилну телефонију на Месецу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2020.

Америчка свемирска агенција Наса склопила је уговор са компанијом „Нокија Америка“ за изградњу прве 4Г мреже за мобилну телефонију на Месецу.

Прошле недеље америчка Национална ваздухопловна и свемирска администрација (НАСА) објавила је да је одабрала 14 агенција за развој технологије која ће до краја деценије омогућити одрживе мисије на Месецу.

Бројне компаније су добиле преко 370 милиона долара, од чега је 14,1 милион долара припао „Нокијиној“ филијали из Америке.

Мрежа би требало да омогући пренос података, командне и контролне функције, даљинску навигацију лунарних робота и стримовање видео-записа високе резолуције.

Астронаути ће моћи да комуницирају гласом и видеом, као и да размењују биометријске податке бежичном комуникацијом, наводе из „Нокије“.

Постављање ове врсте мреже на Месецу, наравно да је много је изазовније него на Земљи, али се у компанији „Нокија“ наглашава да је њихова опрема посебно дизајнирана да издржи лансирање и рад у окружењу без атмосфере и бестежинском стању.

Такође, у компанији очекују да ће благовремено дадоградити систем са 4Г на 5Г мрежу.

„Поуздане, отпорне и комуникационе мреже великог капацитета биће кључне за подршку одрживом људском присуству на Месечевој површини“, наглашава Маркус Велдон, главни инжењер у „Нокији“.

Овај потез део је Насиног плана вредног 28 милијарди долара коме је циљ да се прва астронауткиња и наредни астронаут искрцају на Месец, први пут од 1972. године од када су људи последњи пут крочили на његову површину.

Пробни летови ће бити обављени 2021. и 2023. године, пре коначне мисије са посадом заказане за 2024. годину.

Пошто се на Месецу изгради база за боравак људи, Наса планира да она буде одскочна даска за даље истраживање Марса.

„Враћамо се на Месец ради научних открића, економских користи и инспирације за нову генерацију истраживача и нови замах настојању да човек закорачи на Црвену планету“, наглашава Џим Брајденштајн, један од директора у Наси.

Ово није први пут да Наса покушава да направи инфраструктуру за мобилну мрежу на Месецу. Још пре две година „Нокија“ и „Водафон“ су у сарадњи са Насом покушали да ракетом „Спејс икса“, „Фалкон 9“ лансирају ултралаке покретне антене, али тај пројекат никада није изведен до краја.

(РТС, Индепендент, Гардијан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер