петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД се повлаче из споразума "Отворена неба", који допушта извиђачке летове ненаоружаних летелица изнад територије држава потписница
Хроника

САД се повлаче из споразума "Отворена неба", који допушта извиђачке летове ненаоружаних летелица изнад територије држава потписница

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. мај 2020.

 САД су обавестиле друге владе - партнере да се повлаче из међународног споразума више од 30 држава под називом "Отворена неба", који допушта извиђачке летове ненаоружаних летелица изнад територије земаља-потписница, што је првобитно требало да ојача поверење и омогући спречавање сукоба САД и Русије.

САД су саопштиле да хоће да се повуку из тог споразума јер га крши Русија, као и зато што се снимци који се праве током тих летова могу брже и јефитније добити од америчких или комерцијалних сателита.

Очекује се да ће одлука Вашингтона додатно заоштрити односе с Москвом и изазвати незадовољство европских савезника који имају користи од снимака које САД деле на основу тог споразума.

Амерички председник Двајт Ајзенхауер је у јулу 1955. године први предложио да САД и тадашњи Совјетски Савез узајамно дозволе извидјачке летове изнад својих територија.

Москва је најпре одбацила ту идеју, коју је председник Џорџ Буш старији оживио у мају 1989. године, споразум је ступио на снагу 2002. године и до сада су га потписале 34 земље али га није ратификовала једна - Киргизија.

Више од 1.500 летова изведено је на основу тог споразума, чији је циљ већа транспарентност војних активности и помоћ надзору спроводјења споразума о контроли наоружања и других.

Иако је свака потписница пристала на посматрачке летове изнад целе своје територије, Русија не дозвољаваа надлетање неких подручја.

Опозиционе Демократе у Конгресу САД су прошлог месеца у писму оптужиле Трампа да "наваљује" с повлачењем из тог споразума док се свет бори с пандемијом, и да ће подрити савезништво САД с европским земљама које се ослањају на тај споразум да би пратиле руске војне активности.

Овог месеца је 16 бивших високих званичника европских војски и одбране потписало изјаву којом подржавају тај споразум, рекавши да ц́е повлачење из САД-а бити ударац глобалној безбедности и додатно поткопати међународне споразуме о контроли наоружања.

Ти званичници су тражили од Сједињених Држава да преиспитају свој став.

Али ако САД напусте споразум, позвали су европске државе да га се и даље придржавају.

Постоји и забринутост да би Русија могла да се повуче из тог споразума.

Ако САД и Русија напусте споразум, њихова територија се не би могла прелетати ради снимања.

А ако Москва остане у споразуму, могла би да надзире бат америчке војне објекте у Европи.

Трампова одлука да изађе из Споразума "Отворена неба" поставља питања о његовој опредељености према такозваном Споразуму Нови СТАРТ, с Русијом, о нуклеарном разоружању, који истиче почетком следец́е године.

Нови СТАРТ, једини је преостали уговор који ограничава амерички и руски нуклеарни арсенал.

Русија је понудила продужење споразума, али Трамп би да га пррошири и на Кину.

Прошле године Трумпова администрација се повукла из споразума о нуклеарном оружју из 1987. с Русијом, којим су били забрањени производња, тестирање и постављање крстарец́их и балистичких ракета на копну са дометом од 500 до 5.500 километара.

САД ће се из споразума "Отворена неба" формално повуц́и за шест месеци.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер